Ezt olvasta már?


A cukorbetegek fele méri naponta vércukorszintjét

A cukorbetegek kétharmada gondolja úgy, hogy egészségesebben étkezik, mióta kiderült betegsége, az orvos javasolta szénhidrát-diétát azonban csak a betegek fele tartja, és ugyancsak a betegek fele méri naponta vércukorszintjét.

Mindez a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. reprezentatív felméréséből derül ki, amelyet a cukorbetegek világnapján, szerdán ismertettek Budapesten sajtótájékoztatón.

A Magyar Diabetes Társaság, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) és a 77 Elektronika Kft. megbízásából készült felmérés szerint a cukorbetegek fele méri naponta vércukorszintjét, rendszeres testmozgást minden negyedik cukorbeteg végez, és korábbi életmódján a diagnosztizált betegek hét százaléka egyáltalán nem változtatott.

A betegek, orvosok, dietetikusok megkérdezésével végzett kutatás többek között azt vizsgálta, hogy a betegek hogyan élik meg a betegségükkel kapcsolatos életmódváltást, miként vélekednek az egészségügyi szakemberektől kapott tájékoztatásról, és hogyan, honnan tájékozódnak betegségükkel kapcsolatban.

A megkérdezettek 27 százaléka csupán hetente egyszer mér vércukorszintet, holott az inzulinnal kezelt betegek esetében naponta többször, akár négyszer-hatszor is javasolt a mérés - ismertette a kutatási eredményeket Kun Eszter kutatási igazgató.

Mint elmondta, a megkérdezett betegek az átlagosnál is jobb és részletesebb tájékoztatást kaptak az orvosuktól. Ezzel szemben - a betegek érzete szerint - magáról a cukorbetegségről, kezelési lehetőségekről, a mellékhatásokról és a szövődményekről, valamint a betegszervezetek, illetve az online információk elérhetőségéről kevesebb szó esett a beszélgetéseken.

Összességében a válaszadók 50-60 százaléka érzi úgy, alapos tájékoztatásban részesült, amikor megtudta, hogy cukorbeteg, míg 15-25 százalékuk szerint a kapott információk "mélysége" elmaradt a várakozásaiktól.

Az ismertetés szerint a betegek csaknem kétharmada nyilatkozott úgy, hogy megfelelően megértette a kezelőorvostól kapott tájékoztatást, míg több mint 30 százalékuk csak részben vagy egyáltalán nem. A válaszokból kiderült az is, hogy a szakemberek után az internet az elsődleges információforrás, a betegek 64 százaléka diabetológushoz vagy a háziorvosához (58 százalék) fordul kérdéseivel. Ez után közvetlenül az online forrásokra támaszkodnak.

Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a diabétesz egy feltételekhez kötött egészségügyi állapot, amellyel 700 ezer ember él jelenleg Magyarországon, vagyis a magyar családok többsége valamilyen módon érintett ebben a betegségben, ezért is fontos a diabétesz megismerése és betegséggel való együttélés megtanulása.

Kiemelte: a betegséget az egészséges életmóddal, a testmozgással nagy többségben el lehet kerülni, ezért döntött a kormány a gyermekek mindennapos testnevelésének bevezetése és a közétkeztetés megreformálása mellett.

Füzesi Brigitta, a CEOSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben a betegségben nem elhanyagolható a család szerepe, hiszen a közvetlen környezet nagyban tudja segíteni az életmódváltást, a betegséggel való együttélést.

Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke elmondta: Magyarországon az elmúlt másfél évtizedben 70 százalékkal nőtt a cukorbetegek száma, jelenleg megközelítőleg 772 ezren szenvednek diabéteszben, és mintegy félmillióan vannak azok, akik nem is tudják magukról, hogy betegek. A betegek közül nagyjából 45 ezren az 1-es típusú cukorbetegségben szenvednek és 3600 gyerek él ezzel a krónikus állapottal.

A professzor kiemelte, szeretnék elérni, hogy az inzulinkezelésben részesülők kéthavonta, az egyéb gyógyszeres kezelést igénylők pedig háromhavonta kaphassanak ingyen tesztcsíkot.

Bayer Gábor, a 77 Elektronika Kft. fejlesztési igazgatója elmondta, a cég egy online telemedicina rendszer kifejlesztésén dolgozik, amely ingyenes távfelügyeleti rendszert biztosítana a betegeknek a vércukorszint-adatok online rögzítésére, továbbítására a kezelőorvosig.







0
0
0

hírek innen, onnan

„Meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort?” – Magyar Péter egy kiszivárgott irat miatt várja az azonnali választ a legfőbb ügyésztől

Újabb fordulatot vett az úgynevezett aranykonvoj ügye. Kiszivárgott ugyanis – állítólag az ügyészségről – egy dokumentum, amely...

Pisilés a medencében: miért éppen ott támad ránk az inger? – Íme a szakértők magyarázata

Sokan tapasztalják, hogy úszás közben hirtelen erős vizelési inger jelentkezik, még akkor is, ha előtte jártak mosdóban. A jelenség...

Ukrán–fehérorosz háborúval fenyeget Aljakszandr Lukasenka

Aljakszandr Lukasenka Volodimir Zelenszkij ukrán elnök képviselőivel találkozott nemrég Minszkben – közölte maga a fehérorosz elnök.

Először születtek szerválkölykök Nyíregyházán: tündéri videón mutatták meg a 3 kismacskát

A cuki kis szerválkölykök már az első oltásukat is megkapták.

Magyar Péter: Azonnal adjon választ az ügyészség, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost

A miniszterelnök az ukrán aranykonvoj-ügyről szóló állítólagos ügyészségi dokumentum megismerése után szólította fel a szervezetet...

444: Döntéshozóként nevezi meg Orbán Viktort az Aranykonvoj-ügyben egy állítólagos ügyészségi dokumentum

Az ügyészség a lapnak nem cáfolta a dokumentum valódiságát, csak azt írták, hogy minden közlés veszélyezteti a nyomozás érdekeit....

Kapu Tibor veszi át a Magyar Űrügynökség vezetését

A kutató űrhajós korábban úgy nyilatkozott, hogy átgondolná, ha a Magyar-kormány pozíciót kínálna neki.

Megdöbbentő fordulat a magyar lakáspiacon: olyat léptek a beruházók, amire évek óta nem volt példa

A hazai lakásépítési piac többéves visszaesést követően ismét élénkülést mutat az MBH Index legfrissebb elemzése szerint.

Nagyon belehúztak a magyarok 2026 nyarára: van, aki már csak így hajlandó költeni a pénzét

A külföldre utazó magyar turisták száma ismét elérte a koronavírus-járvány előtti szintet, miközben a digitális fizetési megoldások...

Óriási hiba volt a NER-től beleállni az Lmbtq-közösségbe – Zabolai Margó a Pride-ról

„Óriási hiba volt azt gondolni, hogy megfélemlítéssel majd példát lehet statuálni egy olyan közösségen keresztül, amely...

0

Sport

A legnagyobb sztárját is feláldozná a Real Madrid, hogy megszerezze Michael Olisét

Ha valami csoda folytán megszerzik a Bayern München klasszisát, akkor Vinícius Júniornak mennie kell.

Mexikó kegyetlenül beárazta a cseheket; Dél-Afrika történelmet írt a koreaiak ellen

A vb-ikon Guillermo Ochoa kapott gól nélkül hozta le pályafutása vélhetően utolsó mérkőzését.

Kemény üzenetet küldött Vinícius Júniornak a Real Madrid új igazolása

Marc Cucurella arra készül, hogy átveszi a brazil szerepét, és ő fogja elvégezni a piszkos munkát.

ZTE: Megvan, hol folytatja karrierjét a távozó vezetőedző - itt a bejelentés

A ZTE hivatalos oldalán jelentette be, hogy távozott a második csapat vezetőedzői posztjáról Gonzalo Escudero.

Még egy horrorsérülés a vb-n: Nézni is rossz volt a Premier League-csillag bokáját - videó

Súlyosnak tűnő sérülést szenvedett Tomás Soucek a Csehország-Mexikó világbajnoki mérkőzésen.

217 kilométer a Pokolban: A Vasas edzője ezüstérmes lett a világ egyik legkeményebb versenyén

Világszenzáció született a Himaláján, hiszen Ferenczi István, az NB I-es Vasas erőnléti edzője elképesztő teljesítménnyel ezüstérmet nyert a 217 kilométeres magashegyi ultraversenyen.

Bővül a 2030-as vb résztvevőlistája, Magyarország még sincs rajta - Szoboszlaiék vb-részvételt ígértek

Szoboszlai Dominik, de még Orbán Viktor is szereplést ígért a következő világbajnokságra.

0
0

Bulvár

Lázár János visszavonul, nem kér Orbán székéből, és megmondta a véleményét Magyar Péter tervéről is

Lázár János váratlanul arról beszélt, hogy akár egy éven belül visszavonul a politikától, miközben élesen bírálta a Magyar Péter által felvetett, 12 éves parlamenti mandátumkorlát tervét, amely szerinte a Fide

Nincs tovább: pénteken megszűnik a médiahálózat, minden dolgozót kirúgtak

Végleg lekapcsolják az egykor kormánypárti influenszergyárat.

„Most kezd dőlni a dominó” – a volt fonyódi polgármester őrizetbe vétele csak a kezdet lehet

A hatóságok szerint a fonyódi városüzemeltetési céghez köthető szerződéseken keresztül százmilliós nagyságrendű közpénz vándorolhatott el gyanús körülmények között, ezért őrizetbe vették a fideszes Hidv

Magyar Péter egyetlen mondattal reagált Török Gábor kritikájára

A politikai elemző arról írt, miként látja Sulyok Tamás államfő eltávolításáról szóló alkotmánymódosítást.

Húgyhólyagrák: sok a tévhit

A húgyhólyagrák az ötödik leggyakoribb rákfajta Európában, hazánkban évente 3500 új megbetegedést regisztrálnak és sajnos minden évben közel 1000 beteg hal meg, főként azért, mert túl későn fedezték fel a pr

Évente 200 ezer forint: erre lesz jó a nyugdíjas Szép-kártya

A tervek szerint élelmiszerre, gyógyszerre, egészségmegőrzésre és pihenésre is használható lesz a nyugdíjasok számára bevezetésre kerülő Szép-kártya. Használata várhatóan némileg eltér a megszokott Szép-ká

Megszületett a döntés – itt az újabb azonnali bejelentés a rendkívüli hőség miatt

A következő napokban várható rendkívüli hőség miatt módosítja a hétvégi kamionstop szabályait a Közlekedési és Beruházási Minisztérium.

Azonnali közleményt adott ki Ukrajna – indulnak a megelőző csapások az orosz hadi infrastruktúra ellen

Ukrajna megelőző támadásokat indít az orosz háborús infrastruktúra ellen, az energialétesítmények is célkeresztben vannak.

Zéró tolerancia a munkakerülőkkel szemben – kemény szigorítások jönnek

Az osztrák kormány újabb lépéseket tesz a szociális rendszer átalakítása érdekében. A tervezett intézkedések célja, hogy növeljék a munkavállalási hajlandóságot, csökkentsék a segélyektől való függősége

blogmorzsák

Nagy ecetes cékla teszt

Legújabb vaktesztünkön az országosan kapható ecetes céklákat kóstoltuk meg és értékeltük.

Mindenáron jó illat?

A túlzásba vitt intimhigiénia többet árt.

0