Ezt olvasta már?

0

A miniszterek távozása még kevés lehet az egyetemi pénzek kiszabadításához

December közepétől EU-s költségvetési szerv nem szerződhet közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal vagy általa fenntartott entitással, így 21 magyar egyetemmel sem, de a kormány szerint „félreértésről” van szó, amely gyorsan megoldható. Gyorsabban, mint hogy a magyar felsőoktatás szereplői kárt szenvednének el miatta.


hirdetés

 

 

Ugyan az érintett miniszterek jó darabig vonakodtak lemondani kuratóriumi tagságukról, ezt végül megteszik. Navracsics Tibor tárca nélküli miniszter közlései szerint a kormány hajlandó olyan új összeférhetetlenségi jogszabályokat is alkotni, amelyek kizárják a miniszterek és közhatalmat gyakorló tagok jelenlétét a teljhatalmú alapítványok vezetésében. Ez talán viszonylag gyorsan feloldaná az EU fenntartásait, talán nem, de az biztos, hogy a magyar egyetemek autonómiáját a lépés korántsem állítaná helyre.

 

A közel két hónapja tartó szerződésstop információink szerint nyolc pályázat folyamatait akasztotta meg. Tudunk olyan márciusban leadandó pályázatról is, amelyen annak reményében dolgoznak a kutatók, hogy mire elnyernék a támogatást, támogathatóvá válik az intézmény. A Horizont Európa eddigi mintegy másfél éve során a szerződésstopig 10 millió eurónál is több pénz érkezett magyar alapítványi fenntartású egyetemekhez.

Légüres tér

 

Az Erasmus+ program esetében a magyar alapítványi egyetemek kitiltása az EU-s finanszírozási rendszerből csak nyártól éreztetné direkt hatását: a programban együttműködő egyetemek akkor írják alá a következő tanévre kötelezettségvállalásaikat. Az idei tavaszi félév nem érintett, a magyar diákok mehetnek a célegyetemekre, más kérdés, hogy a jövő évre betervezett külföldi félévek december óta bizonytalanná váltak.

 

Az EU hatalmas összegű és nagy múltú tudományos kutatási programjával, a Horizont Európával más a helyzet, a kutatási forrásokért éles verseny folyik, a pályázatírás és -leadás, az elbírálás és szerződéskötés pedig folyamatos. A pályázatok elkészítése hónapokig tartó folyamat, a szerződéskötésre pedig a pályázati kiírástól számítva nyolc hónap áll rendelkezésre.

 

Az Európai Bizottság magyar képviselete a G7-nek adott tájékoztatása szerint az intézkedés „néhány pályázati felhívásra azonnali hatással van”. Mint írták: „nyolc olyan felhívást azonosítottunk, amelyek esetében a támogatási megállapodások aláírásának határideje májusban van”.

 

Ezek azok a pályázatok, amelyek légüres térbe kerültek a vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatos transzparenciaproblémák miatt – holott a kormány a vagyonkezelő alapítványokat elvileg éppen azért hozta létre, hogy fejlesszék az egyetemek nemzetközi kapcsolatait, és növeljék az egyetemek kutatási forrásait.

 

A Bizottság további információt nem adott, így nem tudjuk, mely alapítványi egyetem pályázata „ragadt be”.

 

Ugyanakkor EU-s forrásból úgy tudjuk, az érintett pályázatok között van

 

Ezeknél a pályázatoknál tavaly télen volt a leadási határidő, elkezdődött a szakértői kiértékelési folyamat – ami alapján a Bizottság formálisan odaítéli a legjobbra értékelt pályázatok konzorciumainak a pénzt – , de nem írták alá még a szerződéseket. Májusig viszont ezt meg kell tenni.

Fájó pont

A helyzetet kezelendő és a kedélyeket nyugtatandó a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) továbbra is javasolja az alapítványi egyetemek részvételét a pályázatokban, ugyanis nyertes pályázat esetén kínálkozik egy kiskapu: a minimum három EU-s ország három egymástól független jogi entitásából álló nyertes konzorciumokban az alapítványi magyar egyetem átminősíthető társult taggá. A kutatásban részt vehet, de EU-s forrást nem kap – ezt az összeget a magyar kormány megfinanszírozhatja.

 

Ehhez is feltétel, hogy a társult taggá minősítés után is megfeleljen az adott konzorcium az adott pályázati kiírásnak, ugyanis nem minden pályázat engedi meg a társult tagok jelenlétét.

 

Mindez azzal is járhat, hogy egy magyar alapítványi egyetem kiszorul az adott projektből, mert a konzorcium számára a szerződéskötés és így az EU-s pénz akadályává válik.

 

A Horizont Európa egy több mint 95 milliárd eurós (38 ezer milliárd forintos) kutatási és innovációs program. Ezen az összegen hét év alatt alapvetően a 27 tagország osztozik, de az EU megnyitotta nem uniós országok előtt is a programot különböző feltételek mellett, így például Izrael és Új-Zéland is együttműködő ország, ahogy Norvégia és Izland is, és EU-tagjelölt országok.

 

A 95 milliárd euró hatalmas összeg. Viszonyításképp: durván a 2021-es magyar bruttó hazai össztermék kétharmada. Az is mutatja a program jelentőségét, hogy a 2021 és 2027 között futó Horizont Europára nagyobb forrást allokált az EU, mint elődjére, a 2014-2020 közötti H2020-ra.

 

A Horizont Európát az EU a kontinens jövőbeli növekedésének és jólétének zálogaként látja, és nemcsak kutatást, de innovációt, fejlesztést és piaci alkalmazást is támogat. Kiemelten fontos a programban az egészségüggyel, idősödő társadalommal, biztonsággal, környezet- és légszennyezéssel, éghajlatváltozással kapcsolatos globális kihívások kezelése és megoldása. Alappillér a digitalizációval, energiaellátással, mobilitással, élelmezéssel és természeti erőforrásokkal kapcsolatos kutatások és fejlesztések támogatása is.

 

Például csak közös, nemzetközi használatú kutatóközpontokra majdnem 2 milliárd eurót, klímával és energiával kapcsolatos kutatásokra több mint 15 milliárd eurót szán a program.

Sok millió euró

 

Az előző ciklusban mintegy 370 millió eurót nyertek el magyar intézmények – átlagosan ez évi 52,8 millió euró. Palkovics László akkori innovációs és technológiai miniszter korábban azt mondta, a program következő etapjában a magyar cél 2,1 milliárd euró elnyerése – az előző ciklus sokszorosa. A magyar tudománypolitika hangsúlyosan épít a Horizont-forrásokra, és arra, hogy a következő ciklusban a magyar részvétel megugrik: több lesz a sikeres pályázat, nő a magyar aktivitás. A magyar kormány ösztönzi is a részvételt és a magyar egyetemek konzorciumvezetői szerepét.

 

Ezekre az EU-s forrásokra nem vonatkozik semmilyen országkvóta, nincsenek lehívható keretösszegek, arányossági szempontok, minden euróért szabadon versenyeznek a pályázók, a pályázatokat pedig kizárólag minőségi alapon bírálják el a pontozó szakértők. Adnak egy pontszámot a tudományos színvonalra, a hasznosíthatóságra, a konzorcium összetételére, annak stabilitására, az együttműködésben rejlő lehetőségekre, buktatókra.

 

Az Európai Bizottság a pontozással kialakuló rangsor első helyezettjét vagy helyezettjeit nevezi ki nyertesnek, szerepe forrásaink szerint lényegében formális. Az értékelés maga szimpla vak rendszerben zajlik: a szakértők látják a pályázó intézményeket és kutatókat, a pontozók személye viszont nem nyilvános a pályázók előtt.

 

Mivel az NKFI-től hiába kértünk információt a magyar egyetemek részvételéről a Horizont-programokban, az EU általános, egyes tagországok és EU-programok forrásfelhasználásának alapinformációit gyűjtő adatbázisából tájékozódtunk.

 

Ez alapján a H2020 mintegy 370 millió elnyert eurója több mint ezer aláírt kutatási projektet jelentett hét év alatt.

A teljes program kicsivel több mint fél százalékát tették ki a Magyarországra érkező pénzek.

A magyar pályázatok sikerrátája 12,4 százalék volt, ami pár tized százalékponttal több, mint az átlagos sikerráta.

 

Nézzük a legnagyobb összegeket elnyert felsőoktatási intézményeket. 2014 és 2020 között

 

a legtöbb forrás, közel 22 millió euró a – már bécsi székhelyű – Közép-Európai Egyetemre;

18 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre;

közel 17 millió euró az – Eötvös Loránd Kutatási Hálózatban működő – Kísérleti Orvostudományi Intézethez;

majdnem 15 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Eötvös Loránd Tudományegyetemre érkezett.

 

Alább látható a top 30-as lista, amelyen már szerepelnek mostanra alapítványi formában működő intézmények is, például a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem is.

 

Flourish logoA Flourish chart

 

Eddig a 2021 júniusában indult Horizont Európa bő másfél éve alatt 60,6 millió euró érkezett Magyarországra, ez szintén fél százalékát tesz ki az eddig összesen odaítélt összegeknek.

 

Magyar féllel kétszáz megállapodást írtak már alá, a sikerráta 21,5 százalékos eddig, tehát magasabb, mint az előző ciklus hétéves átlaga.

 

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont közel 4 millió,

az NKFI 3,2 millió,

a Corvinus 2,55 millió euróhoz,

a Szegedi Tudományegyetem 2,4 millió,

a Semmelweis 1,77 millió euróhoz jutott hozzá.

 

A közalapítványi fenntartású egyetemek már több tucat pályázatot írtak alá a Horizont program részeként, összesen a 10 millió eurót is meghaladja az odaítélt összeg. Az alapítványi magyar egyetemek közül a legsikeresebbek a Corvinus, a Szegedi Tudományegyetem és a Semmelweis.

Feltétel az autonómia helyreállítása

 

Ugyanakkor nem csak a millió eurókról van szó. „A potenciális külföldi partnerek nem mindig fognak végére járni annak, hogy melyik magyar egyetem alapítványi, és melyik nem. Ha egy magyar partnerhez plusz adminisztrációs teher és bizonytalan jogszabályi környezet társul, akkor inkább választanak partnert más országok színvonalas egyetemei közül”, mondja Havas Attila, a KRTK Közgazdaságtudományi Intézet innovációkutatással foglalkozó tudományos főmunkatársa, aki számos nyertes EU kutatási pályázatban vett részt, de tapasztalt pályázatértékelő is.

 

„Az EU-n kívüli országok tagdíjat fizetnek azért, hogy csatlakozhassanak a Horizont kutatási keretprogramhoz, pályázhassanak, siker esetén részt vehessenek ezekben a nemzetközi tudományos együttműködésekben, hozzáférjenek a nagy és emiatt drága kutatási infrastruktúrákhoz. Enélkül ma nem lehetséges élenjáró kutatás. Nem az EU-támogatás a legfontosabb, hanem a közös kutatás révén megszerezhető új tudás. De miért lenne jó az a magyar adófizetőknek, hogy az ő befizetésük finanszírozza a magyar kutatók részvételét ezekben a projektekben, ha arra EU-forrásokat is kaphatnánk? Az EU-támogatás feltétele viszont az egyetemek oktatási és kutatási autonómiájának helyreállítása. A támogatás elvesztésénél azonban még súlyosabb veszteség az, hogy egyetemi autonómia nélkül az oktatás és kutatás színvonala is zuhanni fog Magyarországon.”

forrás: g7.hu







0

hírek innen, onnan

A mindig vonzó és csinos Rátkai Mimi: „Szerelem volt első látásra”

Vannak pillanatok, amikor az ember azonnal tudja, hogy az a bizonyos ruha kell neki, valahogyan megbabonázza.

Hány gyerek születik naponta a Földön? Melyik országokban születik a legtöbb ember ma? Hány gyerek születik Magyarországon?

Hány ember születik egy nap a Földön átlagosan? Melyik földrészen hány gyermek születik naponta? Mely országokban születik a legtöbb...

Komoly összefogás mentette meg a Pécsi Harmadik Színház évadját, de a jövője bizonytalan

Sikeres támogatói kampányon van túl a Pécsi Harmadik Színház: az évad megmenekült, de hosszabb távon csak egy visszarendeződés segítene.

Hátrányos helyzetű tinédzser lányok oktatását segíti a MOME Fruska programja

A workshopokon a résztvevő fiatalokat végigvezetik egy konkrét tárgy elkészítésének minden folyamatán a tervezéstől a kivitelezésig.

Lewandowski-show és tükörsima Barca-győzelem

15 ponttal vezeti a spanyol bajnokságot a katalán alakulat.

Az oldalán alszik éjjel? Ezt jó, ha tudja.

Az alvási póz az egészségünkre is kihathat.

Belvárosi ingatlanokat adna el Szombathely önkormányzata

Belvárosi ingatlanokat adna el Szombathely ellenzéki többségű önkormányzata, amely idei költségvetésében több mint 666 millió forint...

A Barcelona idegenben kiütéses győzelmet szerzett

Xavi csapata Lewandowski góljával szerezte meg a vezetést az Elche otthonában, majd a lengyel csatár a második félidőben is betalált.

Honvéd-Paks: Bognár Bödét dicsérte, és a tizenegyesről is elmondta a véleményét – reakciók

A Paks a Honvéd otthonában nyert 2-1-re, ezzel fellépett a harmadik helyre. A találkozón a győztes gólt a csereként beszálló […] A...

Győztes góllal tért vissza a Juventus botrányhős focistája

A torinói csapatban a kolumbiai Juan Cuadrado a 300. meccsét játszotta a Verona ellen.

Sport

Más kávéház: a Liu testvérek nem tudtak nyerni a kínai bajnokságon

Első egyéni döntőjüket futották a kínai bajnokságban a Liu fivérek, a győzelem nem jött össze egyiküknek sem.

Nem a teniszből él. Ezermilliárdos vagyon örökösnője a világranglista-3.

Az biztos, hogy Jessica Pegula nem a megélhetésért teniszezik.

Verstappen kilépéssel fenyegetőzik; Russell interjúját hatalmas tűz szakította félbe – videóval

A világbajnok Max Verstappen azzal fenyegetőzött, hogy kilép a Forma-1-ből, ha a vezetők „szórakoznak” a sprint versenyhétvégék számának bővítésével. George Russell, a Mercedes versenyzője sem unatkozott az Au

Cristiano Ronaldo szexuális életéről fecsegett ki titkokat a barátnője

Georgina Rodriguez, aki arról híres, hogy ő az ötszörös aranylabdás barátnője, a Netflixen futó sorozatában kotyogott ki hálószóba titkokat.

„Öcsikém, a mennyben találkozunk" – így búcsúzott Puskás Ferenctől egykori ápolója

A leghíresebb magyar, s talán azt gondoljuk, mindent tudunk róla.

Magyar szereplője lesz Európa legnagyobb focirangadójának

Lőw Zsolt és Thomas Tuchel szombaton a Bayern-Dortmund meccsen ül le először a müncheni kispadra.

Brutálisan kiütötték az olcsó trükkel próbálkozó ketrecharcost - videó

Mindössze 11 másodpercig tartott az összecsapás.

Méhet nyelt le a sportoló, majd meghalt

Túl későn érkezett a segítség.

Videó: Egészen elképesztő bedobás az iráni bajnokságból

Nem akármilyen bedobást mutatott be a vendég Zob Ahan egyik játékosa az Eszteglal otthonában az iráni bajnokságban: egy előrebukfenc után gyakorlatilag a teljes pályát áthajította.

A BL-győztes német edzőt sokkolta, hogy három perc alatt rúgták ki

Thomas Tuchel szenzációs eredménnyel mutatkozott be a Bayern München kispadján.

0

Bulvár

Üzenet Moszkvából: Ha a magyarok bevonulnak Ukrajnába, tárgyalunk

Az orosz Állami Duma képviselője nem hagyta szó nélkül Orbán Viktor pénteki rádióinterjúját.

Egy éve ilyenkor: rajtakapta a Google kamerája, ahogy magához nyúlt a négy fal között

Mint minden héten, most is mutatjuk, mi érdekelte leginkább olvasóinkat egy éve ilyenkor.

Tömeges kiakadást okozott Majka műsora, ez eddig a magyar televíziózás legalja?

Sokak szerint a Zsákbamacska annyira kellemetlen, hogy azzal kínozni lehet.

Ha nem tudod megcsinálni ezt a mozdu-latot, hat éven belül meghalhatsz, állítja egy orvos

A figyelem központjába került az a rugalmasságot mérő teszt, amely egy kutatás szerint képes a halál időpontját megjósolni.

Más kávéház: a Liu testvérek nem tudtak nyerni a kínai bajnokságon

Első egyéni döntőjüket futották a kínai bajnokságban a Liu fivérek, a győzelem nem jött össze egyiküknek sem.

Farkasordító hideg közeledik felénk, a fagyos légtömeg havat és cudar időt hoz Magyarországra, amitől sokáig n...

Sarkvidéki légtömeg szállja meg Magyarországot, az időjárás ismét a fagyos, cudar oldalát mutatja meg.

Így néz ki most a 85 éves Dustin Hoffman, akinek hátat fordított Hollywood

A legendás színész, Dustin Hoffman pár éve fekete listára került, de szép lassan kezd visszatérni.

„Próbál mindenkit lehúzni pénzzel, a Blahán csövezik, nincs mit ennie” – így él most Beat egy ismerőse szerint

A Fekete Vonat rappere mindenkitől kölcsönkér, de a tartozást nem adja vissza. A családját is elhagyta, miközben egy állítólagos nagy pénzre vár.

Kamerák elé állt a lány, aki azt mondja, ő az eltűnt Maddie: megdöbbent a világ, hogy néz ki valójában

Hetek óta csend volt a lengyel lány körül, aki azt állítja, ő a 2007-ben eltűnt Maddie McCann: Julia most egy amerikai talkshowban jelent meg váratlanul, sokan fel sem ismerték.

Baj van? Majka és Pápai Joci barátságáról durva dolog derült ki

Azt mondják, ha egy barátság 7 évet túlél, akkor már biztosan örökké tart…

blogmorzsák

„Mint gyerek a játszó­téren” - Beszélgetés Ragályi Elemérrel

A Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőrrel még a Filmvilág 2019. júniusi és júliusi számában beszélgettünk egy életútinterjú keretében.

Súlyos baleset történt a Morbid Angel koncertjén

A leszakad plafon több embert temetett maga alá.

0