Ezt olvasta már?


Átadták a katolikus gimnáziumot Tatabányán

Átadták Tatabányán kedden a Szent Margit Katolikus Gimnáziumot, amelynek épületét a százhúsz éves, leromlott állapotú egykori Bányakórház felújításával alakította ki a Székesfehérvári Egyházmegye a Modern városok program részeként.

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára köszöntőjében kiemelte: Szent Margit és a bányászok védőszentje, Szent Borbála tiszta életet élt, ha a két szent lelkisége megmarad az intézményben, megérte az a hatalmas beruházás, amelyet az egyházmegye elvégzett.

Bencsik János, a Tatai-medence fideszes országgyűlési képviselője elmondta, az intézmény a Tatabányán már évtizedek óta működő óvoda és általános iskola nevelési kínálatát egészíti ki. A Szent Erzsébet Óvodában 170 gyermeket gondoznak, a Szent Margit Általános Iskolában 272 diák tanul.

Hozzátette, az intézmény végleges elkészültéig szükség lesz még a jelenleg szerkezetkész aula és a tornacsarnok befejezésére, illetve az udvar rendezésére.

Az épületet Spányi Antal, a Székesfehérvári Egyházmegye püspöke áldotta meg.

A leromlott állagú, 120 éves ingatlant 2016 őszén kapta meg a Magyar Katolikus Egyház. A területen a nem hasznosítható épületeket elbontották, de eredeti állapotába állították vissza a kórház helyi védettséget élvező homlokzatát.

A régi kórház területén tucatnyi rossz állapotban lévő építményt kellett elbontani, több mint tízezer köbméter építési törmeléket hordtak el. Az épületbe 2000 köbméter betont, 180 tonna vasat építettek be. Szinte mindent egyedileg kellett legyártatni a régi épületrészhez, így készült eL száznegyven ajtó és kétszáz ablak.

A főépületben 12 osztályos gimnáziumot alakítottak ki kápolnával, szaktantermekkel, csoporttermekkel, könyvtárral, laborokkal, informatikai helyiségekkel az ingatlan alagsorának, két szintjének és tetőterének hasznosításával.

A gimnázium épületében felmenő rendszerben, nyolc év alatt 12 osztályban 400 fiatalra számítanak, az első tanév hat osztállyal indul el az új intézményben.

A Bányakórházat a Magyar Állami Kőszénbánya Részvénytársulat építette 1900-ban, ez a megyeszékhely egyik legrégibb középülete. Az ingatlan harminc évig üresen állt, korábbi tulajdonosa, a megyei önkormányzat többször próbálta értékesíteni, közben az épület állapota teljesen leromlott, életveszélyessé vált.

A kórház a száz évvel ezelőtti bányásztelepülés központjában található, közelében van a Jászai Mari Színház, a Tiszti Kaszinó, a Szent István-templom és a település első községházája.

A tatabányai óváros régi arculatának helyreállításán folyamatosan dolgoznak, korábban megújult a színház, a volt községháza, a környék közparkjai és korhű állapotába állították vissza a kaszinót, szintén kormánytámogatással.







0
0
0

hírek innen, onnan

Újból a gyengülés útjára lépett a forint

Bár gyengült kissé szerdán a nemzeti devizánk, még így sincs kifejezetten rossz formában a korábbi időszak tükrében.

Megtépázta a Molt a világpiac, szakad az olaj ára

Bár a főbb hazai részvények vegyes napot zártak, szerda estére csökkent a pesti tőzsde összességében.

Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét egy 300 milliós csalási ügyben

A rendőrség szerdán előállította Hidvégi Józsefet, a balatoni város korábbi vezetőjét. A volt polgármestert 72 órára őrizetbe...

Az Örkény Színházat elhagyja, de a szerepeit nem adja le Hámori Gabriella

21 év után elhagyja az Örkény Színházat Hámori Gabriella. Mint korábban elmondta, a minőségi színészi munkák terepe beszűkült,...

Szent őrültek: megtaláltuk a SIX musical legnagyobb magyarországi rajongóit - egy kisebb vagyont költöttek a jegyekre

Kobza György 43 éve jár a Madách Színházba, de korábban talán még ő sem gondolta volna, hogy egyszer egy musicalt 57 alkalommal néz majd...

Vegyen Cicciolinát. Memoárt, babát, használt bugyit és videóüzenetet árul a volt felnőttfilmes

Néhány tízezer forintért igazán különleges ajándékkal lephető meg valaki, aki Cicciolina rajongójának tartja magát. Az Olaszországban...

Kényszerházasságra léphet az Apple és a bajba jutott chipgyártó

Az Apple és az Intel között chipgyártási megállapodás körvonalazódik, ám a szakértők szerint az első lapkák elkészítése legalább...

Ütik az aranyat, hónapok óta nem látott mélypontra zuhant a nemesfém ára

Több mint hét hónapos mélypontra süllyedt az arany ára szerdán, miután átmenetileg az unciánkénti 4000 dolláros lélektani határ alá...

Ami máskor hetekig tart, itt 24 óra: Így kapnak új végtagot a háború ukrán áldozatai Budapesten

Egyetlen nap alatt kaphatnak új végtagot a Budapesten ápolt ukrán sérültek. A szaúdi King Salman segélyszervezet és a magyar Rehabunio...

Felfüggesztik a debreceni Semcorp gyár működését a kutakban talált fémszennyezés miatt

A környezetvédelmi hatóság felfüggeszti a kínai Semcorp debreceni üzemének tevékenységét, miután a különböző helyszínekről vett...

Üzemanyaghiány fenyegeti Oroszországot

Fél évbe is beletelhet, mire helyreállítják Moszkva legfontosabb olajfinomítóját.

Ezért ne közlekedjen lapos gumikkal. Hatással van a pénztárcájára is

A nyári szezonban a magyarok milliói is utazni készülnek. Az autósok riasztó százaléka azonban elhanyagolja az egyik legalapvetőbb...

0

Sport

Szörnyű tragédia miatt utazik haza a vb-ről a francia kapitány, lecsalózták a Barcelonát Madridból - napi vb-körkép és átigazolási hírek

Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb keddi hírek a világbajnokságon, a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.

További részletek derültek ki Németh Zsanett halálával kapcsolatban

Szerelmi dráma lehet a 32 éves birkózó tragédiájának hátterében.

Ronaldo betalált a vb-n, és olyat tett, amire Messi sem volt képes

Történelmet írt a portugálok legendája.

A horvátokat nem érdekli Modric ünneplése, kínzásról írnak a szomszédban

Hiába döntött rekordot Modric, a horvátok teljesen kiborultak az eredménytől.

Csokorba szedtük a foci-vb 10 legcsinosabb futballistafeleségét

A góloknak, az elemzéseknek is megvan a helye, de most nem erre koncentrálunk.

Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését

Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.

Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól

A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.

Tuchel olyan kérdést kapott a blama után, az angolok sajtófőnöke befejezni sem engedte az újságírónak

Terítékre került (volna) a Thomas Parteynak és a hidratációs szüneteknek jutó pfujolás is.

A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet

A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.

0
0

Bulvár

Molnár Áron kikockázta a parlamenti felvételt, Juhász Hajnalka pikáns titkot oszthatott meg

Magyarország Kedvenc Reggeli Műsora ismét kitett magáért, de most túl messzire mehettek Juhász Hajnalkával.

„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak

Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.

„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról

Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz

Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról

A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be

„Pénzért randiztam, így tudtam elvégezni az egyetemet” – Nem mindenkinek ezek a legszebb évei

Az egyetemi évek alatt sok fiatalnak kell szembenéznie anyagi kihívásokkal. Három nő osztja meg tapasztalatait arról, hogyan vállaltak pénzért társasági találkozókat, hogy fedezzék tanulmányaikat.

Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon

Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.

Lázár: nem ördögtől való, Gulyás: elfogadhatatlan – képviselőket kérdeztünk a 12 éves mandátumkorlátozásról

A széttartó válaszokból az is kiderül, szétesőben van a kommunikációs fegyelem a tizenhat évig központi üzenetekkel operáló Fideszben.

6 órán át mozdulatlanul állt a nő, és bármit csinálhattak vele: sokkoló, mi történt utána

Marina Abramović kísérlete megrázta a világot, és ma, évtizedekkel később is komoly tükröt tart az emberiség elé.

Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.

51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter

Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.

Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is

Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.

blogmorzsák

Nightjettel három mérnöki csodán át

A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.

Mitől lesz emlékezetes egy regény?

Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

0