Egy szó, mint száz: pazarlóak vagyunk energiában!
Magyarország nem fektetett sok energiát az energiahatékonyságra
2020 végére vállalt hazánk egy energiamegtakarítási mennyiséget: 167 petajoule halmozott végső energia-megtakarítást. Az EU-s tagállamok évente számolnak be arról, mennyire sikeres energiahatékonysági politikájuk számadatok alapján. Magyarország azonban csúszásban van.
Energiamegtakarítási kötelezettsége minden Európai Uniós tagállamnak van az Energiahatékonysági Irányelvnek megfelelően, amelynek egyik legfontosabb és legszigorúbb pontja szerint a tagállamoknak évi 1,5 százalékos energiamegtakarítási kötelezettsége van. Ez azt jelenti, hogy a végfelhasználók felé értékesített energiamennyiség 1,5 százalékát kell (vagy kéne) megtakarítania a tagállamoknak. Nagyon sokban hozzájárul ez az EU-s intézkedés az uniós energiamegtakarításhoz. Bizonyos számítások szerint az uniós energiamegtakarítás fele is ennek az irányelvnek köszönhető.
A IV. Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terv korábbi adatai alapján késuült egy ütemezés, amely előírja milyen módon kéne előrehaladnunk a energiamegtakarításban.
| Az ajánlott ütemterv, amely szerint haladnunk kéne |
Több alternatívája is van annak, hogyan lehet eleget tenni az energiamegtakarítási kötelezettségnek. Van ahol ezt a energia-szolgáltatói kötelezettség bevezetésével érik el, de Magyarországon például alternatív energiamegtakarítási szakpolitikai intézkedések révén próbáljuk meg teljesíteni az energiamegtakarítási kötelezettségünket.
Magyarország azonban ennek a kötelezettségnek nem megfelelően tesz eleget, hiszen a kötelező évi 1,5 százalékos energiamegtakarítástól el van maradva. 2014 és 2016 között az előrehaladási jelentés szerint hazánk 12,25 petajoule halmozott energiamegtakarítást ért el, amikor ennek a számnak nagyjából 16,37-nek kéne lennie.
Az energiamegtakarítási szakpolitikai intézkedések 2016-ban sem bizonyultak erőteljesnek és hatékonynak, ugyanis az előírt 6,29 petajoule helyett csak 2,99 petajoule új megtakarítást értünk el. Több energiát kellene fektetnünk az energiahatékonysági szapolitikánkra, ha 2020 végére el szeretnénk érni az előirányzott 167 petajoule-t, amely 2014-2020-as, 6 éves periódusra vonatkozik.
A gond nem feltétlenül az, hogy a kötelezettség nem teljesítése jogi és pénzügyi szaknciókat von maga után, hanem hogy a magyar gazdaság elég energiaigényes az EU-s átlaghoz képest. Például 2015-ben az EU-28 átlagnál 86 százalékkal több energiát kellett felhasználni az egységes GDP termeléshez. A mai napig jelentősen magasabb a magyar gazdaság energia-intenzitása mint az EU átlag.
Az energiahatékonyságra nem feltétlenül az EU irányelve miatt van szükség egy ország számára, hanem mert az a nemzetgazdaságra is olyan hatással van, hogy sokkal ellenállóbá válik és az energiaszükséglet kielégítésére fordított befektetések száma és igénye is csökken, ahogy az egyes országok energiaintenzitása is.
Ezenfelül más hasznos vonzatai is vannak az energiahatékonysági beruházásoknak, mint például: munkahely teremtés, adóbevétel generálás, valamint gazdaság- és kereskedelempezsdítő hatása is van az olyan beruházásoknak, mint az épületek energetikai felújítása vagy az ipari folyamatok energetikai optimalizálása.
Nincs szükség Paks 2-re?
Fontos tudni, hogy legolcsóbban új áramtermelő erőforrásokat nem új erőművek létesítése révén érhetünk el, hanem pontosan a hatékonyság fokozásával. Ez az jelenti, hogy például több energiahatékonysági beruházással sokkal olcsóbban és sokkal több megtakarított energiát tudnánk elérni, mert például megtakarítási intézkedésekkel 1 kWh áram „kitermelése” átlagosan olcsóbb (nagyjából 3 cent) mint ugyanennek az árammennyiségnek egy erőműben való kitermelése, ahol kétszer-háromszor ennyibe kerül.
Nem is beszélve arról a vonzatról és összefüggésről, amelyre Az American Council for Energy Efficient Economy (ACEEE) hívta fel a figyelmet, hogy ha minél több energiahatékonysági beruházást valósítunk meg, annál kevesebb erőműre lesz szükség, és így nagymértékben csökkenek a környezetre tett káros hatások és terhelések is.
Így jogosan merülne fel a kérdés, hogy a valóságban, az energiahatékonyság függvényében valóban szükség van-e a Paks 2 erőműre. A választ az erre specializálódott szakemberekre és az olvasókra bízom.
A legtöbb energiát a háztartások és a lakosság használja fel
Még fontosabb betekintést nyernünk abba, hogy a hazai energiafelhasználó ágazatok közül melyik szektor milyen mértékben használ fel/el energiát, így összetettebb képet kaphatunk arról, hogy hol szükséges leginkább az energiahatékony beruházásokat vagy megtakarítási intézkedéseket fokozni. A végső energiacélú felhasználásban a lakosság 33%-kal vezet, őt követi a közlekedés 22%-kal, majd az ipar 21%-kal.
Ez azt jelenti, hogy a három legnagyobb energiafelhasználó szektor közül az ipari szektorban az elmúlt 2 évben több szakpolitikai intézkedés (például TAO kedvezmény, GINOP pályázatok, hitelcsomagok, energetikai szakreferensi intézkedés) is sikeresnek bizonyult hiszen nem ez az a szektor, amelynek a legmagasabb az energiaintenzitása és a korábbi évekhez képest ez az energiaintenzitás csökkent.
Az is elmondható Magyarország esetében pozitívumként, hogy 2005 óta a szolgáltatási szektor energiaintenzitása a felére csökkent, bár még így is meghaladja az EU átlag kétszeresét. Azonban az elmúlt 10 évben a lakosság energiaintenzitása szinte semmit sem javult. Pedig pont a háztartások energiahasználatának 40-50 százalékát lehetne megtakarítani.
Ahhoz, hogy a jövőben meg tudjunk felelni az energiahatékonyságnak és sikeresebbé váljon az energiamegtakarítási szakpolitikánk, az önkormányzatok, a vállalatok és a lakosság szoros együttműködésére van szükség, illetve még több olyan energiahatékony beruházásra, amely révén csökkenteni lehet az összenergia-felhasználást, valamint a legtöbb energiaintenzitással rendelkező szektor, a háztartások energiahasználatát.
lockkerdee
(Jelen tartalom kizárólag a szerző álláspontját tükrözi. Az Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal az írásos anyagban szereplő információk felhasználását illetően.)
hírek innen, onnan
Óriási szélenergia-fejlesztést jelentett be Kapitány István, már nyáron elkezdődik
A kormány szélerőmű-pályázatot ír ki, hogy legalább 700 megawattal bővítsék a termelést.
Erős földrengés rázta meg Japánt, további utórengések várhatóak
Négy embert könnyebb sérülésekkel vittek kórházba.
Brutális hőségriadó lépett életbe: erre a 17 vármegyére adott ki figyelmeztetést a HungaroMet
Pokoli forrósággal csap le ránk a nyár, és a meteorológusok szerint ma már az ország szinte minden pontján extrém terhelés éri a...
8 mediterrán sziget, ahol még nem kell egy vagyont fizetni a nyaralásért
A mediterrán nyaralásról sokaknak ma már a horroráron kínált szállások, a túlzsúfolt strandok és a méregdrága vacsorák jutnak...
A választás után 10 héttel akadt fenn a hálón Czunyiné Bertalan Judit
Magyar Péter miniszterelnök azonnali hatállyal felmentette Czunyiné dr. Bertalan Juditot két, az uniós és hazai fejlesztési források...
Ukrán drón okozott tüzet egy dél-orosz olajbázison
Moszkva közlése szerint csak szerdáról csütörtökre virradó éjszaka majdnem kétszázhetven drónt szedett le az orosz égvédelem.
Reagált a Semmelweis Egyetem a szerdai rendőri akcióra
Kiderült, melyik klinikára vonultak ki a nyomozók.
A strandolás 7 rejtett veszélye: erre figyelj, hogy ne betegen érj haza a nyári fürdőzésből
A strandolás a nyár egyik legjobb programja, de a hőség, a víz és a tömeg együtt akár komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet....
Marsi Anikó házassága a válás szélére került: bevallotta, a veszekedések mindennaposak náluk
Marsi Anikó és férje, Gyarmati Gábor szinte minden nap veszekednek, így viszonyulnak most házasságukhoz.
Nagy bejelentést tett Vitézy, de a járműjavító dolgozói mást állítanak
Újraindult volna a fővizsgáztatás, de az ott dolgozók szerint eddig is ment.
Marsi Anikó a házasságáról: Szerintem két napot nem bírunk ki egy jó veszekedés nélkül
Marsi Anikó szerint volt egy kéthetes időszak, amikor férjével a válás szélére sodródtak. A műsorvezető szerint a békülésük után...
A Futni mentem rendezője, Herendi Gábor megszólalt a bántalmazási ügyekről: vannak rendezők, akik a feszültségből merítenek energiát...
Optimistán tekint a magyar film jövőjére Herendi Gábor. A Valami Amerika-trilógia, a Kincsem, a Futni mentem és a Szenvedélyes nők című...
Sport
Örömünnep készül a Liverpool FC-nél, megegyeztek a világklasszissal
A PSG kiszállt a versenyből.
Mourinho rábólintott: a Real Madrid eladja sztárját a Liverpoolnak
Nem kell a portugál vezetőedzőnek.
Egyszerre három játékost tett ki a Ferencváros a keretből
Szinte biztosan távoznak.
A horvátokat nem érdekli Modric ünneplése, kínzásról írnak a szomszédban
Hiába döntött rekordot Modric, a horvátok teljesen kiborultak az eredménytől.
Brazília kivégezte a bulit? Vinícius góljai a kiesés szélére sodorták Skóciát
Marokkó eközben hátrányból fordítva verte Haitit.
Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését
Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.
Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól
A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.
A legnagyobb sztárját is feláldozná a Real Madrid, hogy megszerezze Michael Olisét
Ha valami csoda folytán megszerzik a Bayern München klasszisát, akkor Vinícius Júniornak mennie kell.
A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet
A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.
Fradi: Egy magyar kezdőjátékos is távozhat a csapattól - részletek
Tavaly az NB I-ben fontos tagja volt a csapatnak, az új szezonban azonban könnyen lehet, hogy más együttest erősíthet.
Jöhet a vb-meccs, amit egyik csapat sem akar megnyerni
Nagyon furcsa helyzet állhat elő az argentinok csoportjában.
Bulvár
Brutális erővel esett egymásnak Lázár János és Vitézy Dávid, ilyen a politikai Mortal Kombat
Zseniális videó került fel az internetre.
„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak
Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.
Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról
A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be
Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon
Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.
Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.
Újabb fordulatot vett a Szőlő utcai ügy - 4 milliós ajánlat, hangfelvétel és feljelentések
Újabb viharfelhők gyülekeznek a Szőlő utcai ügy körül. Magyar Márton feljelentést tesz, de Bangó Sándor sem hagyja magát.
Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is
Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.
Toroczkai László kitálalt, ezért nevezte bohócnak Magyar Pétert
Elszabadultak az indulatok a parlamentben: a Magyar Péter és Toroczkai László közötti vita személyeskedésbe fordult.
4,4-es földrengés volt – utórengések várhatók
Erős földrengést regisztráltak kedden El Salvador csendes-óceáni partvidékén. A Richter-skála szerint 4,4-es magnitúdójú földmozgás helyi idő szerint a hajnali órákban történt a partoktól nem messze, az ország
„Nem tudom, hogyan mentsem meg a lányomat abból a helyzetből” – Lehetetlen elválni a tálib rezsim alatt
„A lányom sikított és zokogott, hogy nem akar velük menni. De senki sem hallgatta meg.”
Magyar Péter felmentette Czunyiné Bertalan Juditot
Azonnali hatállyal.
Eutanázia Hollandiában: Először segítettek halálba egy 12 évesnél fiatalabb gyermeket
Hollandiában 2024 óta engedélyezett az eutanázia az egy és tizenkét év közötti, gyógyíthatatlan betegségben szenvedő gyermekek számára.
blogmorzsák
A kádári konszolidáció reprezentatív regénye
A Húsz óra főigazsága annál van, aki elvezeti a falut a drámákon át konstruktív békességig.
Mindenáron jó illat?
A túlzásba vitt intimhigiénia többet árt.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Tatabányát is érinti a vonatok késése
- Négy emeletes toronnyal is megújult a tatabányai könyvtár
- A tatabányaiak dönthetnek a különböző városi elismerések kiosztásáról
- Ideiglenes erdőlátogatási tilalmat rendeltek el Tatabányán és környékén
- A sportban is összefogtak a tatabányai leukémiás Horváth Márkért
- Figyelem! Látogatási tilalom a Szent Borbála Kórházban!
- Tatabányát is érintő menetrend változások lesznek a MÁV-nál
- Az M1-es autópályán augusztusig nehezebb lesz közlekedni felújítás miatt
- Ezért lesz hónapokig dugó Tatabányán
- Elindultak az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán a teljes körű felújítási munkák


