Ezt olvasta már?


Honnan tudjam, hogy veszélyben van-e a gyerekem a telefonja miatt?

A digitális világ dzsungelében az idejekorán magukra hagyott gyerekek online Mauglikká válnak. Az internet farkastörvényei szerint nevelkednek, ahol például annyit érsz ahány likeod van és látszólag bármit megtehetsz a másikkal következmények nélkül.

Szülőként jellemzően nem sokáig tudunk lépéselőnyben maradni a technológiai ismeretek területén, ezért különösen fontos, hogy lépést tartsunk, és segítsünk a fiataloknak mihamarabb tudatos, felelős felhasználóvá válni.

Hány éves korban adjunk telefont a gyereknek?

„Az óvodás korban napi rendszerességgel okos képernyővel magára hagyott gyerekeknél figyelem zavarok, viselkedészavarok, és akár autisztikus viselkedésminták is megjelenhetnek.

Azzal is érdemes számolni, hogy az interneten egy gyerek abban a pillanatban funkcionális felnőtté válik, hogy okostelefont kap. Teljesen a maga ura, és míg az oldalak csak elenyésző százaléka kérdez rá, hogy a felhasználó elmúlt-e már 18 éves, abban az esetben is tízből tíz gyerek rá tud kattintani, hogy igen. A kérdés tehát inkább az, hogy hány éves korban áll készen gyermekünk mindarra, ami vár rá a digitális dzsungelben.”

Tóth Dániel pszichológus szerint egy nomád kultúrában nem ritka, hogy 13 éves kortól már felnőttnek számít egy fiatal, de ő tud is magáról gondoskodni a vadonban. Felismeri a ragadozókat, megkülönbözteti a biztonságos táplálékot a mérgezőtől. A mi gyermekeinknek is erre lenne szüksége.

„Ha a gyermekünk rendelkezik a kellő felhasználói tudatossággal, például mértékletességgel, adatbiztonsági ismeretekkel, tudja, hogyan lehet elkerülni, vagy legalább időben felismerni egy interneten portyázó bűnözőt, adathalászt, egy szexuális ragadozót, cyber bullyt vagy a függőség csapdáit, akkor készen áll. Mivel ez egy új jelenség, és a felnőttek fejében is sok a kérdőjel, a szülőknek és tanároknak gyakran jól jön az infó és segítség. Ezen a ponton szoktak megkeresni” – mondta a szakértő.

Hogyan vezessük be őket a digitális világba?

A XXI. században képtelenség a gyermekeinket távol tartani a technológiától, és nem is baj, ha ismerkednek ezzel. A gond akkor kezdődik, amikor idejekorán egyedül maradnak vele.

„A legfontosabb szabály, hogy ne hagyjuk magukra őket. A digitális dolgokról is beszélgetni kell velük, mint minden másról. Ahogy közös sétáink során megtanítjuk nekik, hogy nézzenek szét mielőtt lelépnek a járdáról, ugyanúgy kell ebbe a világba is bevezetni őket. Ha így teszünk gyermekünk kiélvezheti a digitális séta jótékony hatásait, ráadásul ez a szülő-gyerek kapcsolatnak is jót tesz majd.”

„Ha nincsenek keretek akkor általában túl sok időt töltenek vele. Különféle kutatási eredmények máshol húzzák meg a „túl sok” határát, számít a konkrét életkor, a gyerek személyisége, és a választott időtöltés is, de abban a legtöbb kutatás egyetért, hogy napi 3-4 óra képernyőidő felett serdülőknél már negatív hatások jelentkeznek. Van aki erre azt mondja hogy ez rengeteg, de gondoljuk csak végig. Sokan már az iskolában elköltik ezt a digi időt, és persze iskola után sem offline üzemmódra váltanak. Ami nagy kár mert ha egyensúly van az offline és digi élet között, akkor annak számos jótékony, akár fejlesztő hatása is lehet.

– magyarázta Tóth Dániel.

 

Milyen veszélyek leselkednek rájuk ha magukra maradnak?

A telefon egy kapu, ami mögött ott az egész világ, mégis a legnagyobb veszélyt önmaguk és a kortársak jelentik a gyerekekre.

Miközben online terekben magukra maradt fiatalok gyakran virtuális legyek urát játszanak, rendszeresen bántják egymást. Ebben nem érzik jól magukat, de mivel „mindenki ezt csinálja”, rettegnek, nehogy lemaradjanak. Valódi önkép és önbecsülés helyett a magamutogatást, és like vadászatot, őszinte kommunikáció helyett a beszólogatást tanulják. Közérzetüket és kitartásukat erősen aláássa az önmaguk másokhoz hasonlítgatása, a közösségi oldalakon mutogatott látszat élet és az instant sikerélmények, amit kütyüzés közben tapasztalnak. Ha ebben nőnek fel, nekik ez lesz a „normális”. Kellő önismeret, önbecsülés, kitartás és kommunikációs készségek nélkül pedig az élet számos területén gondjaik lesznek, mert a tanulás, munka és a magánélet hétköznapi kihívásai is hatalmasakká válnak.  – figyelmeztet a pszichológus.

A Pszichológus Pasi nem prédikál vizet

„Amíg kicsi a gyerek, nem szabad a szülő telefonjával magára hagyni, és ne kapjon saját telefont. Ha már elég nagynak és érettnek ítéltük ahhoz, hogy saját készüléket kapjon, onnantól szerencsésebb, ha felnőttként kezeljük a gyermekünket, mert a telefonja is így tesz. Innentől abban lehet segíteni, hogy ő maga tudatos, felelős felhasználó legyen” – tanácsolja a szakember.

Tóth Dániel szerint nem kell a szülőnek, tanárnak naprakésznek lennie minden videojátékot, appot, és influencert illetően, de célszerű meghallgatni a gyermekünket ha az ő aktuális kedvenceiről beszél. Hogy értsük is szavait, és átlássuk a jelenségeket, ehhez egy felelős szülőnek ma kicsit művelődnie kell. Ebben segít ő is:

„Hiszem, hogy a ma élő emberek, és főleg fiatalok életében meghatározó fontosságú lesz a technológia, és különösen az, hogy mennyire tanuljuk meg ennek tudatos használatát. Rengeteg kérdés merül fel, és nem mindenkinek van ideje beleásni magát a témába, ezért, hogy minél több emberhez eljussanak a legfontosabb információk pár éve Pszichológus Pasi alkotó névvel indítottam egy Youtube-csatornát, elkezdtem rendszeresen cikkeket írni a témában, előadásokat tartani mindenfelé óvodától egyetemig. A fiatalok általában értékelik, a modern megközelítést, hogy nem vagyok technológia ellenes, sőt felvállaltan a videojátékok nagy kedvelője. Nem csak a negatívumokról beszélek, és nem prédikálok vizet, csak elgondolkodtatom a hallgatóságot. A lényeg az egyensúly, és a tudatosság.” – mondta Tóth Dániel a Pszichológus Pasi.







0
0
0

hírek innen, onnan

A tapasztalt kertészek emiatt locsolnak ritkábban, de sokkal alaposabban nyáron

Sokan azt hiszik, hogy a gyakori locsolás a legjobb a növényeknek, pedig a tapasztalt kertészek tudják: a mély öntözés a titkos fegyver!...

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord a hét első két napján - közölte szerdán a spanyol meteorológiai...

Nagy változás jön a boltokban: hamarosan más neveken találkozhatsz a megszokott alapanyagokkal

Sokan meglepődhetnek a következő időszakban a boltok polcai előtt, ugyanis egyes alapanyagok és élelmiszerek elnevezése megváltozhat. A...

Vb 2026: A csoportgyőztes Svájc mellett Kanada is továbbjutott, még élnek a bosnyák remények - videó

I. FélidŐ Az európai együttes azonnal nekirontott ázsiai riválisának, Abunadának már az első három percben két távoli kísérletet...

Foci-vb: Hamarosan indulhat a buli Boszniában, Kanada viszont megszívta

18 éves fiú bombájával szerzett vezetést Bosznia, Svájc odavágott az egyik házigazdának. Kialakult a csoportkör meccseit elsőként...

Foci-vb: Svájc az első csoportgyőztes Kanada előtt, Bosznia valószínűleg továbbjut a harmadik helyről

A svájciak 2-1-re verték a társrendező Kanadát, aminek még a 96. percben is volt esélye a csoportelsőséghez szükséges egyenlítő...

Kiírták a pszichiátriai és addiktológiai intézet főigazgatói pályázatát

Megjelent a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI) főigazgatói pályázata, a tisztséget határozatlan időre...

Már nem a luxushotelekért rajonganak a turisták: most mindenki ezt akarja kipróbálni

A hagyományos hotelszobák mellett egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a kapszulahotelek, amelyek már nemcsak Ázsiában, hanem Európa...

Aszályügyben és a szőlők kapcsán is lép a kormány, itt vannak a tervek

Az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium (AÉM) jogszabálytervezetei segítenék kompenzálni az aszálykárok és a szőlő...

Rendőrök vonultak ki a Semmelweis Egyetemhez

Nem tudni, miért, de Hegedűs Zsolt korábban arról posztolt, hogy a Tisztítótűz művelet az egészségügyet is érinti.

0

Sport

Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését

Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.

Csokorba szedtük a foci-vb 10 legcsinosabb futballistafeleségét

A góloknak, az elemzéseknek is megvan a helye, de most nem erre koncentrálunk.

Tuchel olyan kérdést kapott a blama után, az angolok sajtófőnöke befejezni sem engedte az újságírónak

Terítékre került (volna) a Thomas Parteynak és a hidratációs szüneteknek jutó pfujolás is.

Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól

A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.

Olyat láttunk az Anglia–Ghána meccsen, mint ezen a vb-n egyszer sem

Szívesen kihagytuk volna, ahogy az afrikaiak szinte hihetetlen sorozata a torna egyik legrosszabb találkozójával folytatódik.

A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet

A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.

0
0

Bulvár

„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak

Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.

„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról

Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz

Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról

A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be

Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon

Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.

Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.

Lázár: nem ördögtől való, Gulyás: elfogadhatatlan – képviselőket kérdeztünk a 12 éves mandátumkorlátozásról

A széttartó válaszokból az is kiderül, szétesőben van a kommunikációs fegyelem a tizenhat évig központi üzenetekkel operáló Fideszben.

Újabb fordulatot vett a Szőlő utcai ügy - 4 milliós ajánlat, hangfelvétel és feljelentések

Újabb viharfelhők gyülekeznek a Szőlő utcai ügy körül. Magyar Márton feljelentést tesz, de Bangó Sándor sem hagyja magát.

Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is

Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.

51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter

Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.

„Csak szűzmária vagy ribanc létezik” – Miért hiszi sok férfi, hogy a nők nem élvezik a szexet?

A férfiak fejében számtalan tévhit kering a nőkről, és az egyik legelterjedtebb az, hogy a nők nem élvezik a szexet. Egy pszichológus segítségével vizsgáljuk meg ennek az elképzelésnek az okait.

4,4-es földrengés volt – utórengések várhatók

Erős földrengést regisztráltak kedden El Salvador csendes-óceáni partvidékén. A Richter-skála szerint 4,4-es magnitúdójú földmozgás helyi idő szerint a hajnali órákban történt a partoktól nem messze, az ország

blogmorzsák

Nightjettel három mérnöki csodán át

A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.

Mitől lesz emlékezetes egy regény?

Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

0