Ezt olvasta már?


ITM: emelkedik a pedagógusok bére és ösztöndíjat kapnak a tanulók a szakképzésben

Emelkedik a szakképzésben dolgozó pedagógusok bére júliustól, és a következő tanévtől ösztöndíjat kapnak a tanulók - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-vel.

A közlemény szerint a szakképzésben dolgozó pedagógusok béremelése a szakképzés átalakításának egyik fontos eleme. Az a cél, hogy osztrák mintára jobb és gyakorlatiasabb legyen a szakképzés, ennek feltétele, hogy az oktatók is nagyobb megbecsülést kapjanak. A kormány ezért kiemelt, átlagosan 30 százalékkal megemelt bérezést kíván biztosítani a szakképzésben dolgozó 32 ezer pedagógusnak.

Mivel az igazgatók látnak rá közvetlenül a munkavégzés minőségére, teljesítményalapú differenciálás alapján ők dönthetik el, hogy kinek mekkora emelés jár. Lesznek olyanok, akiknek a fizetése akár ötven százalékkal is megemelkedik, míg másnak az átlag alatti mértékben nő.

A törvényi rendelkezések garantálják, hogy senki nem járhat rosszabbul, az azonos munkakörben, változatlan feladatmennyiséget ellátó tanárok bére a mostani átállással nem csökkenhet.

Egy egyetemi diplomával és tíz év szakmai gyakorlattal rendelkező, pedagógus II. besorolású szakmai tanár illetménye a jelenlegi bruttó 300 ezer forint helyett júliustól akár a bruttó 400 ezer forintot is meghaladhatja. Egy húsz éve tanító szakoktató a jelenlegi 274 ezer forint helyett 356 ezer forintot vagy akár többet is kereshet majd - írták.

Első ütemben 50 százalékkal nőnek az óraadók bérei is, amelyek egy minősítési rendszer bevezetésével párhuzamosan idővel akár a piaci szintet is elérhetik - tették hozzá.

A béremelésre a kormány éves szinten 35 milliárd forintot biztosít. Az intézkedésekkel teljesítményalapú, versenyképes, motiváló bérezési rendszer jön létre. A magasabb bérezés és a kiemelkedő tudású szakoktatók bevonzása érdekében a szakképzésben dolgozó pedagógusok a munka törvénykönyve alá fognak tartozni, nem a merev közalkalmazotti bértábla alá - fogalmaztak.

Ettől még megmarad a pedagógusok jogosultsága a jubileumi jutalomra az eddigi közalkalmazotti jogviszony beszámításával. Mivel a jubileumi jutalom alapja esetükben az emelt bérük lesz, ezért még magasabb összegre lesznek jogosultak.

Nemcsak a bérük lesz magasabb és rugalmasabb, hanem a béren kívüli juttatások megállapításában is nagyobb teret ad a munka törvénykönyve a munkáltatónak - írták.

A végkielégítésre való jogosultság idejébe a közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő is beszámít. A korábban megszerzett minősítését sem veszíti el a pedagógus, így ha a későbbiekben ismét a köznevelési törvény hatálya alá tartozó intézményben vállal munkát, a megszerzett fokozata szerint sorolják be.

Annak érdekében, hogy a szakképzésben a legfelkészültebb oktatók a legújabb ismereteket oktassák, számukra négyévenként legalább egy alkalommal kötelező a továbbképzésben való részvétel, elsősorban vállalati környezetben vagy képzőközpontban.

Az egyik legfontosabb változás a részletszabályokban, hogy a kötelező óraszámok a pedagógusok számára kedvezően alakulnak. A rendelet szerint a szakképzésben oktatóknak heti 22, az osztályfőnököknek 21 tanórájuk lesz. Ezt az oktatási munkaidőt azonban éves keretben kell számolni, amelybe beleszámíthat a digitális alkotó központok tevékenységében való részvétel, a minőségbiztosításban végzett tevékenység, a mentori feladatok ellátása, a tartós helyettesítés vagy éppen a szakértői munka is. Ha összességében a megadott éves keretnél több ledolgozott óra jön ki, akkor az túlmunkának számít, és túlórapénz jár érte.

A megújuló rendszerben nemcsak a pedagógusok, hanem a szakképzésben tanuló diákok is többletjuttatást kapnak ösztöndíjak formájában. A nappali képzésben tanulók teljesítményük alapján részesülnek ösztöndíjban, amit tanulmányaik előrehaladtával munkabér válthat fel.

Technikumban, nappali rendszerű oktatásban minden tanuló az első időszakban általános, havi 8 ezer forint összegű ösztöndíjra lesz jogosult. A szakképző iskolák 9. évfolyamán ez havi 15 ezer forintot jelent minden tanuló számára. Az ágazati alapképzést követő években akár havi 10-50 ezer forint közötti ösztöndíjat is kaphatnak azok, akik önhibájukon kívül, az adott terület sajátosságai miatt nem vesznek részt külső vállalati oktatásban.

A duális képzésben résztvevők a minimálbér 25-60 százalékára számíthatnak, ami az utolsó évben akár 100 százalékra is emelkedhet. Újdonság, hogy a tanulók a sikeres szakmai vizsga eredményétől függően 150-300 ezer forint közötti összeget egyszerre kapnak kézhez.

A közlemény szerint az intézmények a jövőben a szakképzési centrumoknak nem tagintézményei, hanem iskolái lesznek, minőségi versenyhez vezető szakmai szabadsággal rendelkeznek majd.

 







0
0
0

hírek innen, onnan

Nyertes Zsuzsa már nagymama – de még rúdtáncolni is megtanult

Nyertes Zsuzsa, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett színművész, Nyertes Zsuzsa volt a Duna Családi kör című...

"Ön meztelen" - Az öltözéke miatt nem engedték fel a repülőre a fiatal influenszert, de a társaság mást mond

Heves vitát robbantott ki a közösségi médiában egy 24 éves német fitneszinfluenszer, akit a Lufthansa személyzete a beszállókapunál...

Meglepő helyen találkozhatsz 25 királyunkkal – az óriásbábok a székesfehérvári Fűtőerőműben látogathatók évközben

A 25 impozáns figura nemsokára újra birtokba veszi a belvárost, de az ünnepi események között is várják a látogatókat a város egyik...

Mráz Ágoston egyedüli tulajdonos és vezető lett a Nézőpontban

A volt ügyvezető, Boros Bánk Levente posztját is átvette.

Rövid határidőt szabott a legfőbb ügyészi megszólalásra a kormányfő

Az aranykonvoj ügyében vár magyarázatot Nagy Gábor Bálinttól.

Netanjahu: nem vonulunk ki Libanonból

Netanjahu kijelentette: amíg ő Izrael miniszterelnöke, az izraeli hadsereg nem vonul ki Dél-Libanonból. A Netanjahu: nem vonulunk ki...

Korlátozzák az Airbnb-szálláshelyeket a Józsefvárosban is

Elfogadta a rövid távú szálláshelyek szabályozási koncepcióját a VIII. kerületi önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön,...

Túlhordott terhesség

A túlhordott terhesség a kismamát könnyen fáradttá és idegessé teszi. Az alábbiakban megtudhatja, mi okozza a túlhordást, és mit jelent...

Túl nagy egó? Nem feltétlen ez alapján ismerhető fel a nárcisztikus személyiségzavar

A hétköznapi nyelvben gyakran aggatjuk a „nárcisztikus” jelzőt azokra az ismerőseinkre, akik szeretnek a középpontban lenni, sokat...

Magyar Péter példátlan eseményre figyelmeztetett, összehangolják a védelmet

Magyar Péter miniszterelnök közölte, ő maga fogja ellátni a védelmi tevékenység vezetését.

Magyar Péter ultimátumot adott a legfőbb ügyésznek az aranykonvojügyben

Nagy Gábor Bálint csütörtök délután 3-ig kapott időt arra, hogy tisztázza a szerepét az ukrán pénzszállítók elleni akció miatt...

0

Sport

A legnagyobb sztárját is feláldozná a Real Madrid, hogy megszerezze Michael Olisét

Ha valami csoda folytán megszerzik a Bayern München klasszisát, akkor Vinícius Júniornak mennie kell.

Jöhet a vb-meccs, amit egyik csapat sem akar megnyerni

Nagyon furcsa helyzet állhat elő az argentinok csoportjában.

A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet

A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.

Mexikó kegyetlenül beárazta a cseheket; Dél-Afrika történelmet írt a koreaiak ellen

A vb-ikon Guillermo Ochoa kapott gól nélkül hozta le pályafutása vélhetően utolsó mérkőzését.

ZTE: Megvan, hol folytatja karrierjét a távozó vezetőedző - itt a bejelentés

A ZTE hivatalos oldalán jelentette be, hogy távozott a második csapat vezetőedzői posztjáról Gonzalo Escudero.

0
0

Bulvár

Lázár János visszavonul, nem kér Orbán székéből, és megmondta a véleményét Magyar Péter tervéről is

Lázár János váratlanul arról beszélt, hogy akár egy éven belül visszavonul a politikától, miközben élesen bírálta a Magyar Péter által felvetett, 12 éves parlamenti mandátumkorlát tervét, amely szerinte a Fide

Toroczkai László kitálalt, ezért nevezte bohócnak Magyar Pétert

Elszabadultak az indulatok a parlamentben: a Magyar Péter és Toroczkai László közötti vita személyeskedésbe fordult.

Nincs tovább: pénteken megszűnik a médiahálózat, minden dolgozót kirúgtak

Végleg lekapcsolják az egykor kormánypárti influenszergyárat.

„Most kezd dőlni a dominó” – a volt fonyódi polgármester őrizetbe vétele csak a kezdet lehet

A hatóságok szerint a fonyódi városüzemeltetési céghez köthető szerződéseken keresztül százmilliós nagyságrendű közpénz vándorolhatott el gyanús körülmények között, ezért őrizetbe vették a fideszes Hidv

Megszületett a döntés – itt az újabb azonnali bejelentés a rendkívüli hőség miatt

A következő napokban várható rendkívüli hőség miatt módosítja a hétvégi kamionstop szabályait a Közlekedési és Beruházási Minisztérium.

Húgyhólyagrák: sok a tévhit

A húgyhólyagrák az ötödik leggyakoribb rákfajta Európában, hazánkban évente 3500 új megbetegedést regisztrálnak és sajnos minden évben közel 1000 beteg hal meg, főként azért, mert túl későn fedezték fel a pr

Hihetetlen árrobbanás Magyarországon: elképesztő összegekért viszik a telkeket ebben a térségben

Miközben az ingatlanpiacon a lakásárak szolgáltatják a legforróbb témát, az építési telkek piacán is jelentős átrendeződés zajlik.

Azonnali közleményt adott ki Ukrajna – indulnak a megelőző csapások az orosz hadi infrastruktúra ellen

Ukrajna megelőző támadásokat indít az orosz háborús infrastruktúra ellen, az energialétesítmények is célkeresztben vannak.

Magyar Péter egyetlen mondattal reagált Török Gábor kritikájára

A politikai elemző arról írt, miként látja Sulyok Tamás államfő eltávolításáról szóló alkotmánymódosítást.

Évente 200 ezer forint: erre lesz jó a nyugdíjas Szép-kártya

A tervek szerint élelmiszerre, gyógyszerre, egészségmegőrzésre és pihenésre is használható lesz a nyugdíjasok számára bevezetésre kerülő Szép-kártya. Használata várhatóan némileg eltér a megszokott Szép-ká

blogmorzsák

„Dadi (Kuncz Aladár) szomorú levelét felolvastam nekik”

Kuncz Aladár 1931. június 24-én hunyt el; ennek emlékére közöljük Laczkó Géza naplójának részleteit.

Mindenáron jó illat?

A túlzásba vitt intimhigiénia többet árt.

0