Ezt olvasta már?


Koronavírus/Húsvét - Áder: a türelem életeket ment!

"Életet mentünk, ha türelmesek vagyunk!" - mondta Áder János köztársasági elnök húsvét nagypéntekén, a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások betartásának fontosságára utalva.

Az államfő a közmédiában sugárzott beszédében azt kérte, "most ne az legyen a kérdés, hogy mi mindenünk nincs, hanem az, hogy kik vannak nekünk, hogy kikért kell türelmesnek lennünk". Úgy fogalmazott, egy korlátok közé szorított húsvét közeleg, amely nem a közös ünneplésről, hanem a segítségnyújtásról, a köszönetnyilvánításról, a türelemről szól.

"Ha most, bezártságunk idején, tudunk várakozni, önként lemondunk a nagyobb térről, a nagyobb szabadságról, azzal teret adunk a legfontosabbnak: a gyógyulásnak" - hangsúlyozta a köztársasági elnök.

Áder János Kalkuttai Teréz anyát idézve kezdte beszédét, aki - mint mondta - rengeteg fájdalommal, szenvedéssel találkozott, a jobb élet reményét pedig a személyes tettekben kereste.

"Minden embert cselekvésre hívott, azt üzente, hogy mindannyiunknak van tennivalónk, váratlan helyzetekben különösen"

Kiemelte: az esztendő kezdetén senki nem gondolta, tavaszra feje tetejére áll a világ és rendhagyó húsvétra kell készülni. "Márpedig 2020 tavaszán új időszámítás kezdődött a világban: újévi lehetőségek helyett félelem és bizonytalanság, fejlődés helyett visszaesés, szabadság helyett korlátok" - sorolta.

A köztársasági elnök aláhúzta, "már most sokan vannak közöttünk, akik gyászolnak, még többen, akik a betegséggel küzdő szeretteikért aggódnak".

"Elvesztettük biztonságérzetünket, a szabad mozgás lehetőségét, sokaknak került veszélybe munkája, megélhetése, természetes, hogy az egyre csak gyarapodó veszteségeink szomorúvá, elkeseredetté tesznek minket" - fejtette ki Áder János.

Hangsúlyozta, "húsvét ünnepén évek, évtizedek, nemzedékek óta éljük át ugyanazt a misztériumot: kegyelem és áldás, szépség és öröm, ismétlődő szokások, ismerős ételek a terített asztalon, rokonok az asztal körül". "Ezen a húsvéton azonban nem tehetjük azt, mint máskor, nem lehetünk együtt úgy, mint eddig, sem közösségként, sem családként" - tette hozzá.

Az államfő mindenkinek köszönetet mondott, aki felelősséggel végzi munkáját "ebben az embert próbáló időben". Legfőképp az orvosoknak, ápolóknak, mentősöknek, az egészségügyben dolgozóknak jár a köszönet, "akik a húsvéti ünnepnapokon is félelmetesen közel kerülnek a veszélyhez, miközben irgalmasan közel hajolnak a szenvedőkhöz" - mondta.

Áder János köszönetet mondott a gyógyszerészeknek, a boltokban, áruházakban dolgozóknak, valamint a szállítóknak és sofőröknek is.

"Köszönet a tanároknak, oktatóknak, akik lenyűgöző leleményességgel, felelősséggel, alkotó fantáziával és irdatlan mennyiségű plusz munkával alkalmazkodnak a távoktatás nehézségeihez" - mondta.

Áder János megköszönte a katonák, rendőrök munkáját, akik esküjükhöz hűen védik a határokat, óvják a biztonságot.

"Köszönettel tartozunk azoknak, akik védőmaszkokat készítenek", továbbá, akik bevásárolnak idős szomszédjaiknak, támogatják a magányosokat, "akik megtalálják és megszervezik a tenni akarókat, összekötik a segítőt a rászorulóval" - fogalmazott.

Az államfő elmondta, köszönet illeti azokat is, akik ételeket készítenek a kórházakban, rendelőkben robotoló orvosoknak, ápolóknak, és akik szállást adnak nekik, továbbá azokat is, akik felajánlásból néhány nap leforgása alatt új mentőkiállót vagy konténervizsgálót építenek a kórházhoz.

"Köszönettel tartozunk azoknak, akik lehetővé teszik, hogy az iskolák a virtuális térben, de nagyon is valóságosan tovább működhessenek, akik szívükön viselik az otthon maradók szellemi egészségét, és kulturális kincseket, irodalmat, képzőművészetet, zenét osztanak meg a világhálón, akik gondoskodnak a lélekről, és biztató szavakkal, a közösségek összetartásával, online istentiszteletekkel, közös imádsággal növelik a reményt" - fejtette ki hozzátéve, azoknak is köszönet jár, akik átállítják vállalkozásaikat és üzemeiket közcélú termelésre.

Áder János aláhúzta, a türelemmel mindenki kiveheti a részét a közösből, "ha elfogadjuk a ránk vigyázók figyelmeztetését, az új, és olykor nehéz szabályokat, mindannyian részesei leszünk a járványt leküzdő erőfeszítésnek".

"Minden honfitársamat arra kérem, gondoljanak most azokra, akik a legközelebb állnak önökhöz, akikkel egy otthonban élnek és azokra is, akikkel már jó ideje nem tudnak találkozni" - mondta a köztársasági elnök.

Kiemelte, "gondoljunk arra, hogy életet mentünk, ha húsvétkor is betartjuk a korlátozásokat (...), ha biztonságos távolságot tartunk egymástól, még azoktól is, akiktől ünnep idején ez különösen nehéz". "Hogy hamarosan mindannyian újra, együtt lehessünk egészségesen" - mondta Áder János, aki beszéde végén mindenkinek áldott húsvétot kívánt.







0
0
0

hírek innen, onnan

Sztárok és a jövő szólistái, avagy főhajtás a kétszáz éves magyar hegedűiskola előtt Budapesten

„Step into the music – Merülj el a zenében!” – ezzel a mottóval várja közönségét a XI. Summerfest. A Fesztivál Akadémia Budapest...

Morzsák az Autó-Motor régi számaiból 23. rész: kilencven éves rafkós tanácsok autósoknak, motorosoknak

Szerző: Bánffi Tibor Részlet az Autó motor 1934. évi 6. évfolyam 11. számából. Tippek ÉS Tanácsok... Nincsen kellemetlenebb, mint amikor...

1919-től napjainkig: így építi a gazdák tudása az RAGT-t

Húsz éve van jelen a magyar mezőgazdaságban a francia hátterű RAGT. A jubileum apropóján Sík Imrével, a RAGT Vetőmag Kft....

Megrázó vallomás: így élte át az unokája tragédiáját a nagymama, amikor a kicsire rádőlt egy betonoszlop Hevesen

Nagy valószínűséggel soha nem lesz képes elfelejteni azt a borzalmat, amit látott, átélt a lelkileg összetört nagymama. Mint elmondta, a...

Halálos is lehet az extrém hőséggel járó hőstressz, ami döbbenetes ütemben terjed világszerte

Az 1970-es évek óta egymilliárddal több ember tapasztalja a halálos veszélynek számító hőstresszt, amely főleg akkor veszélyes, ha az...

Egy baki miatt hajléktalanná vált Luxemburgban a magyar kalandor – Parkokban éjszakázik, benzinkutaknál zuhanyzik András

Sokan vállalnak munkát külföldön a biztosabb megélhetés reményében, de néha egyetlen banális figyelmetlenség is elég ahhoz, hogy...

Rosszabb, mint a halál: 7 karakter, akinek a hiányát sosem heverte ki a sorozat

Te is jártál már úgy, hogy a kanapén kuckózva egy tál popcorrnal a kezedben elindítottad a kedvenc sorozatodat, majd miután vége lett,...

Donald Trump fontos bejelentést tett a Hormuzi-szorosról

Donald Trump szerint Irán közölte az Egyesült Államokkal, hogy nem vet ki semmilyen díjat a Hormuzi-szoroson áthaladó hajókra. Az amerikai...

Lezuhant egy magyar gyerek a bledi várnál

A súlyosan megsebesült gyereket katonai helikopterrel szállították kórházba.

Gyakori hiba, amit nyáron elkövetünk: elég egy rossz mozdulat

Elég egy rossz mozdulat a SUP-on vagy a rolleren.

A saját honlap valódi értéke a modern piacon

A mai üzleti világban egy vállalkozás sikere és megítélése szorosan összefügg azzal, hogy milyen digitális lábnyomot hagy maga után....

Mekkora TV-t vegyek meccsnézéshez?

A labdarúgó-világbajnokság igazi közösségi élmény, de a nappalid csak akkor válik valódi lelátóvá, ha a képernyőd is felnő a...

0

Sport

Szörnyű tragédia miatt utazik haza a vb-ről a francia kapitány, lecsalózták a Barcelonát Madridból - napi vb-körkép és átigazolási hírek

Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb keddi hírek a világbajnokságon, a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.

A horvátokat nem érdekli Modric ünneplése, kínzásról írnak a szomszédban

Hiába döntött rekordot Modric, a horvátok teljesen kiborultak az eredménytől.

Ronaldo betalált a vb-n, és olyat tett, amire Messi sem volt képes

Történelmet írt a portugálok legendája.

Csokorba szedtük a foci-vb 10 legcsinosabb futballistafeleségét

A góloknak, az elemzéseknek is megvan a helye, de most nem erre koncentrálunk.

Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését

Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.

Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól

A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.

Tuchel olyan kérdést kapott a blama után, az angolok sajtófőnöke befejezni sem engedte az újságírónak

Terítékre került (volna) a Thomas Parteynak és a hidratációs szüneteknek jutó pfujolás is.

A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet

A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.

0
0

Bulvár

„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak

Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.

„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról

Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz

Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról

A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be

Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon

Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.

Lázár: nem ördögtől való, Gulyás: elfogadhatatlan – képviselőket kérdeztünk a 12 éves mandátumkorlátozásról

A széttartó válaszokból az is kiderül, szétesőben van a kommunikációs fegyelem a tizenhat évig központi üzenetekkel operáló Fideszben.

Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.

Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is

Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.

51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter

Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.

Újabb fordulatot vett a Szőlő utcai ügy - 4 milliós ajánlat, hangfelvétel és feljelentések

Újabb viharfelhők gyülekeznek a Szőlő utcai ügy körül. Magyar Márton feljelentést tesz, de Bangó Sándor sem hagyja magát.

Megérkezett Vitézy Dávid fontos bejelentése szerda reggel

Mától ismét teljes hosszában közlekedhetnek a vonatok a Budapest és Pécs közötti vasútvonalon, miután befejeződött a Sárbogárd és Dombóvár közötti pályafelújítás. A munkálatok célja az volt, hogy megszün

„Csak szűzmária vagy ribanc létezik” – Miért hiszi sok férfi, hogy a nők nem élvezik a szexet?

A férfiak fejében számtalan tévhit kering a nőkről, és az egyik legelterjedtebb az, hogy a nők nem élvezik a szexet. Egy pszichológus segítségével vizsgáljuk meg ennek az elképzelésnek az okait.

blogmorzsák

Nightjettel három mérnöki csodán át

A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.

Mitől lesz emlékezetes egy regény?

Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

0