Orbán: a járvány miatt szükség lesz újabb tiltó intézkedésekre
A legnagyobb veszély továbbra is a koronavírus-fertőzés behurcolása, ezért szükség lesz újabb tiltó intézkedésekre - mondta Orbán Viktor kormányfő a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A miniszterelnök elmondta: a magyar állapotokhoz képest a legtöbb országban romlik a koronavírus-helyzet, ezért az a korábbi állítása, hogy Magyarország számára a legnagyobb veszélyt a fertőzés behurcolása jelenti, "nemcsak, hogy érvényes, de érvényesebb, mint korábban volt".
A kormányfő beszélt arról is, hogy Magyarországon tavasszal emberek tízezreinek az életét sikerült megmenteni a bevezetett intézkedésekkel, vagyis "van egy tudásunk" arról, hogyan kell védekezni a fertőzés ellen; elsősorban ezekre a tapasztalatokra kell építeni majd ősszel.
Szólt arról is, hogy a fertőzések száma nem lényegtelen, de a legfontosabb, hogy az emberek ne haljanak bele a vírusba. A betegségből meg lehet gyógyulni. Biztos nem kellemes, megkínozza az embert a koronavírus-fertőzés, de nagyon sokan felépülnek - fogalmazott. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vírussal szemben a legkiszolgáltatottabbak az idősek, ezért minden figyelmet az ő védelmükre kell fordítani.
Hangsúlyozta: fel kell lépni a vírus behurcolása ellen. Felidézte: nyáron bevezették az egyes országok fertőzés szerinti osztályozását, de szeptember 1-jétől nem lehet fenntartani ezt a rendszert és szigorítások jönnek.
"Nem mondom, hogy satu, de ahhoz közeli állapot fog beállni" - jelentette ki.
A kormányfő hangsúlyozta: nem szólhat bele a magyar emberek személyes életvezetésébe, szokásaiba, nyaralási terveikbe, de kellő óvatossággal és tisztelettel arra kér mindenkit, hogy "déli irányba szeptember utánra ne foglaljon, szervezzen, ne képzeljen el magának nyaralásokat, mert az bele fog ütközni a határvédelmi intézkedésekbe".
A kérdésre, hogy az egészségügy felkészült-e arra, ha nőni fog a koronavírus-fertőzöttek száma, a kormányfő elmondta: március közepén komoly, a védekezéshez szükséges eszközparkot alakítottak ki, amit majd ősszel tudnak használni.
Mindenki aludjon nyugodtan, minden eszköz rendelkezésre áll - fogalmazott.
Hozzátette: Palkovics László innovációs és technológiai miniszter Kásler Miklóssal, az emberi erőforrások miniszterével "megalkotta a koncepciót, hogyan lehet saját termelési kapacitásokat, ipari képességeket kiépíteni, hogy ne kelljen legközelebb beszereznünk, hanem minél több dolgot saját magunk tudjunk gyártani".
Megjegyezte: lélegeztetőgép-gyártásban Magyarország a világ élvonalába tartozik, és eljön majd az idő, amikor minden lélegeztetőgépet itthon gyártanak.
"Magyarországnak jó oka van arra, hogy sokkal kiegyensúlyozottabb lelkiállapotban várjuk a vírus második hullámát, mint tettük márciusban" - jelentette ki a kormányfő.
Orbán Viktor szólt arról, hogy minden segítséget megkapott a fertőzés első szakaszában a hazai szakemberektől.
"Az ország és a nemzetszolgálat kultúrája ebben a világban, az egészségüggyel foglalkozó tudományos és orvosi világban rendkívül erős. Ez szerintem a sikeres védekezés egyik előfeltétele" - mondta. Hozzátette: tavasszal úgy látták, amíg nincs vakcina, addig ez a bizonytalan helyzet nem fog változni.
Ma már a világ közelebb van a vakcina felfedezéséhez, jó remény van arra, hogy valamilyen védelmet nyújtó vakcina tömegesen is elérhető lesz, ezért Magyarország "minden irányban kinyújtotta a csápjait, ahogy tette azt tavasszal" - közölte a miniszterelnök. A kormányfő a műsorban kiemelte: bár a vártnál sikeresebbnek látta az átállást a digitális oktatásra tavasszal, de nem szabad azt hinni, hogy annak nincsenek árnyoldalai.
A miniszterelnök szerint tíz százalék felett van azoknak a diákoknak az aránya, akik "egyszerűen eltűntek a rendszerből", nem kapcsolódtak be, nem vettek részt vagy csak időnként vettek részt a digitális oktatásban.
"Most, amikor szeptemberben újraindul az iskola, valószínűleg nagyobb lesz a tudásbeli különbség egy-egy osztályon belül, mint a járvány kitörése előtt volt" - jelentette ki. Megjegyezte: a pedagógusok számára komoly szakmai kihívás lesz ismét egységes osztálymunkát kialakítani, de hiszi, hogy meg tudnak vele birkózni. "Ne tekintsünk úgy a digitális oktatásra, mint a bohóctréfára, hogy van másik: ha nem működik a rendes, elővesszük a másikat és ugyanolyan jó, mint az előző volt" - fogalmazott.
A kormányfő szerint itt és most a nevelési, pedagógiai célokat leginkább a személyes találkozáson alapuló oktatási rendszer tudja szolgálni, a digitális oktatás "csak tartalék". Hozzátette: ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljék a szokásos rendtől eltérő módon folyó oktatást, és megvédjék a hagyományos, iskolai jelenléten alapuló tanítást.
hírek innen, onnan
„Két napot nem bírunk ki egy jó veszekedés nélkül” – Marsi Anikóék házassága a válás szélére sodródott
Marsi Anikó és férje, Gyarmati Gábor házassága az elmúlt hónapokban komoly próbatételeken ment keresztül, és nem titkolják, hogy a...
Szigorodó átláthatóság és új kötelezettségek a közbeszerzésekben – mit hoz a Kbt. friss módosítása?
A parlament 2026. június 23-án elfogadta az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények...
Ismét meghosszabbították az orosz-szerb gázmegállapodást
Oroszország három hónappal meghosszabbította a Szerbiával kötött gázmegállapodást, és várhatóan hamarosan az év végéig is...
Ilyen diadalmenete volt a forintnak
Az év eleje óta nagyon megerősödött a forint.
Kivonult a Készenléti Rendőrség a Semmelweis Egyetemhez
Egylőre csak kérdéseket vet fel, hogy miért vonult ki a Készenléti Rendőrség a Semmelweis Egyetem központi épületéhez. Valószínűleg...
Nem a jóga az új kedvenc: ezért esküsznek milliók az erdőfürdőzésre
Nem egy új csodapiruláról van szó, és még csak drága bérlet sem kell hozzá. Egyre többen esküsznek arra, hogy ez az egyszerű szokás...
Ha ezt napi szinten eszed, jobban pörög a fogyás: meglepő, hol rontják el legtöbben a diétát
A fogyás titkos receptje valójában mindenki számára elérhető, sok embernek az okoz nehézséget, hogy alapvető dolgokkal nincsenek tisztában.
Soha ne mondd erre azt, hogy igen a reptéren: óriási baj lehet belőle
A szakértők komoly veszélyre hívják fel a figyelmet: soha ne vállald el, hogy idegenek csomagját vagy tárgyait magaddal viszed a...
Napi horoszkóp: a Kos túlórái feszültséget hoznak, a Mérleg extrém kalandot keres, a Skorpió érzelmi hullámvasútra ül
Kedves Oroszlán! Ne menj bele kisstílű vitákba, ne akadj fenn apróságokon!
Lecsapott az NNI vagyonvisszaszerzési hivatala – felsorakoztak a rendőrautók, itt léptek akcióba
Akcióba léptek.
Két nagyerejű földrengés rázta meg Venezuálat, rendkívüli állapotot hirdettek
Épületek dőltek össze, a repülőtér és a közlekedés leállt.
Azonnali közleményt adott ki Ukrajna – indulnak a megelőző csapások az orosz hadi infrastruktúra ellen
Ukrajna megelőző támadásokat indít az orosz háborús infrastruktúra ellen, az energialétesítmények is célkeresztben vannak.
Sport
Örömünnep készül a Liverpool FC-nél, megegyeztek a világklasszissal
A PSG kiszállt a versenyből.
Mourinho rábólintott: a Real Madrid eladja sztárját a Liverpoolnak
Nem kell a portugál vezetőedzőnek.
Egyszerre három játékost tett ki a Ferencváros a keretből
Szinte biztosan távoznak.
A horvátokat nem érdekli Modric ünneplése, kínzásról írnak a szomszédban
Hiába döntött rekordot Modric, a horvátok teljesen kiborultak az eredménytől.
Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését
Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.
Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól
A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.
A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet
A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.
Fradi: Egy magyar kezdőjátékos is távozhat a csapattól - részletek
Tavaly az NB I-ben fontos tagja volt a csapatnak, az új szezonban azonban könnyen lehet, hogy más együttest erősíthet.
Nemet mondott az FC Barcelonának a világ egyik legjobb támadója
Marad, ahol van.
Brazília kivégezte a bulit? Vinícius góljai a kiesés szélére sodorták Skóciát
Marokkó eközben hátrányból fordítva verte Haitit.
Jöhet a vb-meccs, amit egyik csapat sem akar megnyerni
Nagyon furcsa helyzet állhat elő az argentinok csoportjában.
Bulvár
Brutális erővel esett egymásnak Lázár János és Vitézy Dávid, ilyen a politikai Mortal Kombat
Zseniális videó került fel az internetre.
„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak
Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.
„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról
Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz
Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról
A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be
Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon
Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.
Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.
Újabb fordulatot vett a Szőlő utcai ügy - 4 milliós ajánlat, hangfelvétel és feljelentések
Újabb viharfelhők gyülekeznek a Szőlő utcai ügy körül. Magyar Márton feljelentést tesz, de Bangó Sándor sem hagyja magát.
Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is
Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.
51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter
Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.
„Csak szűzmária vagy ribanc létezik” – Miért hiszi sok férfi, hogy a nők nem élvezik a szexet?
A férfiak fejében számtalan tévhit kering a nőkről, és az egyik legelterjedtebb az, hogy a nők nem élvezik a szexet. Egy pszichológus segítségével vizsgáljuk meg ennek az elképzelésnek az okait.
Toroczkai László kitálalt, ezért nevezte bohócnak Magyar Pétert
Elszabadultak az indulatok a parlamentben: a Magyar Péter és Toroczkai László közötti vita személyeskedésbe fordult.
4,4-es földrengés volt – utórengések várhatók
Erős földrengést regisztráltak kedden El Salvador csendes-óceáni partvidékén. A Richter-skála szerint 4,4-es magnitúdójú földmozgás helyi idő szerint a hajnali órákban történt a partoktól nem messze, az ország
blogmorzsák
Nightjettel három mérnöki csodán át
A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.
Mitől lesz emlékezetes egy regény?
Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Tatabányát is érinti a vonatok késése
- Négy emeletes toronnyal is megújult a tatabányai könyvtár
- A tatabányaiak dönthetnek a különböző városi elismerések kiosztásáról
- Ideiglenes erdőlátogatási tilalmat rendeltek el Tatabányán és környékén
- A sportban is összefogtak a tatabányai leukémiás Horváth Márkért
- Figyelem! Látogatási tilalom a Szent Borbála Kórházban!
- Tatabányát is érintő menetrend változások lesznek a MÁV-nál
- Az M1-es autópályán augusztusig nehezebb lesz közlekedni felújítás miatt
- Ezért lesz hónapokig dugó Tatabányán
- Elindultak az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán a teljes körű felújítási munkák


