Ezt olvasta már?


Öt év alatt kilencszer több gigabájtot használtunk el internetezésre

Öt év alatt kilencszer több gigabájtot használtunk el internetezésre: egyre többet böngészünk, videocsetelünk és nagyobb felbontásban élvezzük a streamelt médiát - közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága kedden az MTI-vel.

A hatóság szerint ha egy jelentős technológiai fejlődést kell megemlíteni a 2000-es évekből, akkor az internetezésre is alkalmas okostelefonok megjelenése mindenképp ide sorolható.

A telefonjainkat többé már nem csak hanghívásra és SMS küldésre használhattuk. A nagyméretű érintőképernyők lehetővé tették, hogy a nehézkes asztali gépektől, laptopoktól elszakadva élvezzük az internet nyújtotta lehetőségeket. A mobilitás élménye a mobilinternet-szolgáltatás egyre gyorsuló elterjedésével teljesedhetett ki - fűzték hozzá.

Azt írták, hogy a mobiltelefonon való internetezés ma már a mindennapi rutinunk része. Népszerűsége folyamatosan növekszik. Ez tükröződik vissza a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) által a mobilszolgáltatóktól gyűjtött forgalmi adatok elemzésében is.

A hangszolgáltatásra használt (lakossági és nem lakossági) mobiltelefon-előfizetések száma az elmúlt hat évben alig változott, csaknem eléri a tízmillió darabot.

Ezen SIM-kártyák közül viszont évről évre több csatlakozott a mobilinternetre. Míg 2016-ban csaknem ötmillió SIM-kártya generált online adatforgalmat, 2021-re számuk 7 millió felé emelkedett, ami már a kártyák háromnegyedét tette ki.

Ennél is meredekebben emelkedett az egy SIM-kártyára eső forgalmazott mobiladat-mennyiség: ez a 2016-os 0,8 gigabájtról 2021-re több mint a kilencszeresére, 7,5 gigabájtra ugrott. Ennek oka, hogy nemcsak egyre többen használják a mobilinternetet, hanem egyre intenzívebben is, azaz több ideig böngésznek, streamelt médiát fogyasztanak, nagyobb felbontásban élvezik a tartalmakat vagy épp videocsetelnek - áll a közleményben.

A szolgáltatók által jelentett 7 millió, mobilinternetre csatlakozó SIM-kártya nem egyenlő 7 millió lakossági felhasználóval, hiszen ez tartalmazza a nem lakossági előfizetéseket, és egy ember akár több SIM-kártyát is használhat.

Az NMHH-felmérés szerint a mobilinternetet használók aránya - a szolgáltatók által közölt előfizetési adatokhoz hasonlóan - meredeken emelkedett. 2016-ban a 14 éves vagy idősebb lakosság 38 százaléka használt csak mobilinternetet, 2021-re viszont arányuk már 67 százalék volt, ami mintegy 5,6 millió embert jelentett az országban.

Ha mobiltelefon - folytatták -, akkor pedig nemcsak mobilinternet létezik, hanem a helyhez kötött szolgáltatásra kapcsolódó wifihálózatot is igénybe lehet venni. A mobilinternettel nem, de wifivel internetezők aránya 4 és 8 százalék között ingadozott a vizsgált időszakban.

Összességében pedig elmondható, hogy 2021-ben körülbelül 6,3 millió 14 éves vagy idősebb ember internetezett a mobiltelefonján. Ez idő alatt mintegy harmadára, azaz 28 százalékról 9 százalékra esett vissza azok száma, akik a mobiltelefonjukon nem interneteznek, de helyhez kötött internetet használnak. Ők 2021-ben körülbelül 800 ezren voltak - írták.

Az NMHH szerint arra a kérdésre, hogy miért nem interneteznek a mobiltelefonjukon, a legtöbben (40 százalék) azt válaszolták, hogy elég nekik a vezetékes internet. 37 százalékuk mondta azt, hogy nincs rá szüksége, 21 százalékuk pedig azt, hogy a mobilkészüléke nem alkalmas az internetezésre. Ez alapján azt várhatjuk, hogy a készülékek megújulásával még tovább fog bővülni a mobilon internetezők tábora.

Talán a mobilinterneten nem, de wifin internetezőket lehetne a legkönnyebben rávenni a mobilinternet használatára. A mobilinternetezők csoportjától leginkább a pre paid mobiltelefon-előfizetés különbözteti meg őket. A pre paid csomagoknál a mobilinternet fajlagosan drágább lehet, illetve a költsége nyilvánvaló, és alkalmanként igényelni szükséges, ami inkább spórolásra készteti a felhasználót - tették hozzá.

További jellemzője ennek a csoportnak, hogy tagjai főleg nyugdíjasok, akik valószínűleg kevesebbet utaznak, így csökken a bárhol elérhető internet iránti igényük.

A mobilon nem, de asztali gépen vagy laptopon internetezők számára valószínűleg a technológia, illetve a kis képernyő jelent kihívást. Ők nagyobb arányban szintén nyugdíjasok, akik gyakorlatlanabbnak gondolják magukat az internethasználatban, mint a mobiltelefonon (mobilinternettel vagy wifivel) internetezők - közölte az NMHH.

 







0
0
0

hírek innen, onnan

Újból a gyengülés útjára lépett a forint

Bár gyengült kissé szerdán a nemzeti devizánk, még így sincs kifejezetten rossz formában a korábbi időszak tükrében.

Megtépázta a Molt a világpiac, szakad az olaj ára

Bár a főbb hazai részvények vegyes napot zártak, szerda estére csökkent a pesti tőzsde összességében.

Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét egy 300 milliós csalási ügyben

A rendőrség szerdán előállította Hidvégi Józsefet, a balatoni város korábbi vezetőjét. A volt polgármestert 72 órára őrizetbe...

Az Örkény Színházat elhagyja, de a szerepeit nem adja le Hámori Gabriella

21 év után elhagyja az Örkény Színházat Hámori Gabriella. Mint korábban elmondta, a minőségi színészi munkák terepe beszűkült,...

Szent őrültek: megtaláltuk a SIX musical legnagyobb magyarországi rajongóit - egy kisebb vagyont költöttek a jegyekre

Kobza György 43 éve jár a Madách Színházba, de korábban talán még ő sem gondolta volna, hogy egyszer egy musicalt 57 alkalommal néz majd...

Vegyen Cicciolinát. Memoárt, babát, használt bugyit és videóüzenetet árul a volt felnőttfilmes

Néhány tízezer forintért igazán különleges ajándékkal lephető meg valaki, aki Cicciolina rajongójának tartja magát. Az Olaszországban...

Kényszerházasságra léphet az Apple és a bajba jutott chipgyártó

Az Apple és az Intel között chipgyártási megállapodás körvonalazódik, ám a szakértők szerint az első lapkák elkészítése legalább...

Ütik az aranyat, hónapok óta nem látott mélypontra zuhant a nemesfém ára

Több mint hét hónapos mélypontra süllyedt az arany ára szerdán, miután átmenetileg az unciánkénti 4000 dolláros lélektani határ alá...

Ami máskor hetekig tart, itt 24 óra: Így kapnak új végtagot a háború ukrán áldozatai Budapesten

Egyetlen nap alatt kaphatnak új végtagot a Budapesten ápolt ukrán sérültek. A szaúdi King Salman segélyszervezet és a magyar Rehabunio...

Felfüggesztik a debreceni Semcorp gyár működését a kutakban talált fémszennyezés miatt

A környezetvédelmi hatóság felfüggeszti a kínai Semcorp debreceni üzemének tevékenységét, miután a különböző helyszínekről vett...

Üzemanyaghiány fenyegeti Oroszországot

Fél évbe is beletelhet, mire helyreállítják Moszkva legfontosabb olajfinomítóját.

Ezért ne közlekedjen lapos gumikkal. Hatással van a pénztárcájára is

A nyári szezonban a magyarok milliói is utazni készülnek. Az autósok riasztó százaléka azonban elhanyagolja az egyik legalapvetőbb...

0

Sport

Szörnyű tragédia miatt utazik haza a vb-ről a francia kapitány, lecsalózták a Barcelonát Madridból - napi vb-körkép és átigazolási hírek

Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb keddi hírek a világbajnokságon, a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.

További részletek derültek ki Németh Zsanett halálával kapcsolatban

Szerelmi dráma lehet a 32 éves birkózó tragédiájának hátterében.

Ronaldo betalált a vb-n, és olyat tett, amire Messi sem volt képes

Történelmet írt a portugálok legendája.

A horvátokat nem érdekli Modric ünneplése, kínzásról írnak a szomszédban

Hiába döntött rekordot Modric, a horvátok teljesen kiborultak az eredménytől.

Csokorba szedtük a foci-vb 10 legcsinosabb futballistafeleségét

A góloknak, az elemzéseknek is megvan a helye, de most nem erre koncentrálunk.

Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését

Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.

Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól

A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.

Tuchel olyan kérdést kapott a blama után, az angolok sajtófőnöke befejezni sem engedte az újságírónak

Terítékre került (volna) a Thomas Parteynak és a hidratációs szüneteknek jutó pfujolás is.

A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet

A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.

0
0

Bulvár

Molnár Áron kikockázta a parlamenti felvételt, Juhász Hajnalka pikáns titkot oszthatott meg

Magyarország Kedvenc Reggeli Műsora ismét kitett magáért, de most túl messzire mehettek Juhász Hajnalkával.

„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak

Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.

„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról

Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz

Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról

A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be

„Pénzért randiztam, így tudtam elvégezni az egyetemet” – Nem mindenkinek ezek a legszebb évei

Az egyetemi évek alatt sok fiatalnak kell szembenéznie anyagi kihívásokkal. Három nő osztja meg tapasztalatait arról, hogyan vállaltak pénzért társasági találkozókat, hogy fedezzék tanulmányaikat.

Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon

Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.

Lázár: nem ördögtől való, Gulyás: elfogadhatatlan – képviselőket kérdeztünk a 12 éves mandátumkorlátozásról

A széttartó válaszokból az is kiderül, szétesőben van a kommunikációs fegyelem a tizenhat évig központi üzenetekkel operáló Fideszben.

6 órán át mozdulatlanul állt a nő, és bármit csinálhattak vele: sokkoló, mi történt utána

Marina Abramović kísérlete megrázta a világot, és ma, évtizedekkel később is komoly tükröt tart az emberiség elé.

Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.

51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter

Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.

Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is

Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.

blogmorzsák

Nightjettel három mérnöki csodán át

A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.

Mitől lesz emlékezetes egy regény?

Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

0