Ezt olvasta már?


Európában kedvező időjárással kezdődött az év az őszi vetések számára

Kedvező időjárással kezdődött az év Európában az őszi vetések számára, a szokatlanul enyhe idő azonban problémákat okozhat a következő hónapokban - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat kedden, nemzetközi agrometeorológiai elemzésében.

A szervezet honlapján közzétett elemzés szerint a szokatlanul meleg augusztust egy aránylag hűvös időszak követte Európa legnagyobb részén. December közepén egy gyors átmenettel jóval enyhébbre fordult az idő, az új év pedig rekordmeleg hőmérsékleteket hozott. A meleg miatt az Alpokban január közepéig nagyon kevés hó gyűlt össze, így ha nem növekszik a tél hátralévő részében a hóvastagság, akkor tavasszal problémát okozhat az öntözés vízellátása - hívták fel a figyelmet.

A hőmérsékletről azt írták, tavaly december eleje és ez év január közepe között Európa legnagyobb részén 2-4 Celsius-fokkal volt enyhébb az idő a sokéves átlagnál. Törökország keleti, Románia északnyugati részén, illetve helyenként Ukrajnában és a Balkán-félszigeten 4-6 fokkal volt melegebb a szokásosnál. Északon - Svédországban, Norvégiában és Oroszország európai területének keleti részén - azonban 2-4 fokkal hűvösebb volt az átlagosnál. Eddig fagykár alig fordult elő Európában, csak a Volga térségében volt olyan hideg - viszonylag kevés hóval társulva -, amikor károsodhattak az őszi vetések.

Megjegyezték: Európa legnagyobb területén az átlagosnál jóval több csapadék hullott, nagy területen 50 százaléknál is több esett. Azonban a szokásosnál akár 50 százalékkal is kevesebb csapadék hullott Spanyolország keleti partvidékén, Olaszország egyes vidékein, helyenként Görögországban és Bulgáriában, Törökország legnagyobb részén, Oroszország európai területének déli részén, illetve a norvég tengerparton. A Spanyolország délkeleti és Olaszország déli részét, valamint a Bulgáriát jellemző csapadékhiány egyelőre nem okoz problémát, viszont Törökországban bőséges csapadékra lenne szükség a további károk megelőzéséhez.

Az Amerikai Egyesült Államokban, Kaliforniában december utolsó hete óta tart a viharos időjárás, ami a tavaly hosszan elhúzódó, súlyos aszállyal küzdő államban most kiterjedt áradásokat eredményez. Az aszály számottevő mértékben mérséklődött Arizona és Új-Mexikó államban is, ugyanakkor az ország középső államaiban enyhe, száraz időjárás uralkodott január első felében. Az északi-középső területeken jelentős hótakaró védi az őszi gabonákat, a Nagy-Síkság középső és déli területein azonban a vetések ki vannak téve az időjárás szélsőségeinek.

Kínában decemberben száraz, hideg idő járt az ország keleti és déli vidékein, összességében az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnek csak a fele hullott.

Az Ausztrália keleti partvidékét tavaly ősszel sújtó kiterjedt árvizek komoly károkat okoztak, ám decemberben az átlagosnál szárazabb időjárás segítette a búza, az árpa és a repce aratását. Január első felében az átlagosnál szárazabb időjárás segítette a kései nyári növények vetését, ugyanakkor a talajban még elegendő nedvesség áll rendelkezésre az öntözés nélkül termesztett kultúrák fejlődéséhez, és a tározók is bőségesen tartalmaznak vizet az öntözéssel termesztett növények számára.

Dél-Afrikában meleg, többnyire napos időjárás segíti a nyári növények fejlődését, amelyek számára eddig megfelelő mennyiségű nedvesség áll rendelkezésre a talajokban.

Argentínában az ország középső részén az ilyenkor szokásosnál melegebb és szárazabb az időjárás, ami komoly stresszt jelent a már reproduktív fázisban járó korai vetésű nyári növényeknek. Északon, a gyapot fő termőterületein a hónap első hetében a 40 fokot is elérte a hőmérséklet, majd enyhült a hőség és csapadék is érkezett, ami nagyon jól jött a frissen vetett kukorica és a többi nyári kultúra számára is.

Brazíliában az ország déli termőterületeit hosszasan elhúzódó szárazság, míg az északiakat kiterjedt, heves esők jellemezték az utóbbi időben. A 30 fok fölötti meleg segíti a nyári növények gyors fejlődését, de igen magas a párolgásból adódó nedvességvesztés is - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat a nemzetközi agrometeorológiai elemzésében.

 







0
0
0

hírek innen, onnan

Orbán János Dénes új kifizetései: a kézirat díja már a voksolás előtt megérkezett

Az április 2-i állami határozat 65 millió forintnyi kifizetést engedett a KMTG-n keresztül Orbán János...

Újabb hőhullám ül Magyarországra, 40 fok közeli értékek jönnek

Újabb hőhullám érkezik, Magyarország nem menekül a szorításából.

Újra esélyt kapott a Netflixen Mark Wahlberg 66 millió dolláros thrillerje

Mark Wahlberg és Peter Berg közös thrillere a 22-es mérföld elérhetővé vált a Netflix kínálatában.

Milicisták lőtték agyon a világhírű költőt

Federico García Lorca 38 éves volt.

Durva, mi került elő a Dunából, a régészek is ledöbbentek

A Duna alacsony vízállása miatt tartottak terepszemlét, akkor került elő ez a tárgy.

15 év után visszahívták a közmédiába Mészáros Antóniát

Mészáros Antónia ismét a köztévén lesz látható.

Nagyon várják a kkv-k az uniós forrásokat – Budapestiek is lehetőséget kaphatnak

Nagy reményekkel várja a magyar gazdaság gerincét adó kis- és középvállalkozási szektor az uniós fejlesztési forrásokat. Szakértők...

Huth Gergely: A Fidesz tököm szúrta magát

Az Alkotmánybíróság hétfőn mindhárom Fidesz–KDNP-indítványt érdemi vizsgálat nélkül utasította vissza. Huth Gergely erre a 24.hu...

„Sok értékes tapasztalattal lettem gazdagabb” – búcsúzik Forsthoffer Ágnes

Befejezte ideiglenes köztársasági elnöki munkáját Forsthoffer Ágnes.

Nagyot bukhatsz gyorsan, ha ilyen autómárkát veszel Magyarországon

Ezek az autók veszítik el leggyorsabban az értéküket Magyarországon – bizonyos modellek ára 5 év alatt több mint 70%-kal zuhanhat

A Netflix ezt is megcsinálta – egy igazi legenda csatlakozik a nagyszabású film stábjához

Az egyik leghíresebb James Bond-színész is szerepet kapott a Netflix sikeres filmjének harmadik részében.

0

Sport

Szoboszlai Dominik váratlanul hazatért, Magyar Péter után ő is megtekintette a Dunát

A Liverpool FC és a magyar válogatott sztárjáról meglepő videó került ki.

Kiderült az igazság, tényleg Budapestre érkezhet Mohamed Salah, a törökök edzője már hergeli a Fradit

Sorsdöntő fontosságú mérkőzésre készül a Ferencváros Törökországban, a Liverpool legendája nehezítheti a helyzetet.

0
0

Bulvár

Polt Péter nekiment az Alkotmánybíróság döntésének, saját távozása volt a tét

Az Alkotmánybíróság elnöke szerint a testületnek nem lett volna szabad érdemi vizsgálat nélkül lezárnia az ügyet.

Újabb ijesztő lény bukkant fel a budapesti metróban, nincs magyarázat a jelenetre

Legutóbb egy vaddisznó keltett riadalmat, most még félelmetesebb jószág került elő.

Diónyi jéggel, 90 km/órás széllel tarolhatja le az országot a vihar: 7 vármegyére él a riasztás

Zivatargócok hűtik tovább a levegőt, főként a nyugati országrészben lehet jégre számítani, egyes területeken pedig akár 30 fok is lehet.

Szoboszlai Dominik váratlanul hazatért, Magyar Péter után ő is megtekintette a Dunát

A Liverpool FC és a magyar válogatott sztárjáról meglepő videó került ki.

Várkonyi Andrea meseszép csipkeruhában ment Radics Gigi esküvőjére: így ragyogott férje oldalán

Várkonyi Andrea és Mészáros Lőrincz is részt vett Radics Gigi esküvőjén.

Tudom, hogy sokaknak nem vagyok szimpatikus – de ez cseppet sem zavar

Tudom, hogy vannak emberek, akik nem kedvelnek – sőt, egészen biztos vagyok benne, hogy vannak, akik kifejezetten idegesítőnek találnak. Ezzel egyébként teljesen ki vagyok békülve, még ha a kritikát egyébként megleh

Járvány egy zalai szállodában: Több ember kórházba is került

Tömeges járvány tört ki egy zalai hotelben: több mint ötvenen lettek betegek, hárman kórházba kerültek.

Pikó Andrásék szerint a Vitályos Eszter testvére vezette alapítvány Fidesz-kampányra kapott közpénzt

Józsefváros polgármestere közölte, bizonyítékot szereztek, és feljelentést tettek.

Orbán fesztiválbarátjának élő szerződése van: továbbra is az elittestőrei biztosítják a magyar nagykövetségeket

Világi Oszkár egy olyan biztonsági céget vásárolt fel, amelyhez a magyar terrorelhárítási, személyvédelmi elit adja a hátteret.

Meghalt a miniszterelnök: cenzúrázzák a közgyászt Kínában

Kína visszafogottan búcsúzott Zhu Rongji volt miniszterelnöktől, aki 97 éves korában hunyt el. A Meghalt a miniszterelnök: cenzúrázzák a közgyászt Kínában bejegyzés először Acnews-én jelent meg.

0